epa05677031 Syrian government green buses and ambulances carry fighters and their families during evacuation from rebel-held zones in Aleppo, Syria, 15 December 2016. The evacuation of Aleppo began on 15 December as the first ambulances and buses extracted the sick and wounded from final rebel-held zones in the northern Syrian city, the Red Cross NGO said. Reports state the first batch of 951 gunmen and their families were evacuated via al-Ramouseh crossing to Aleppo southwestern countryside. EPA/STR Dostawca: PAP/EPA.

Prawie 8 tys. cywilów ewakuowanych z Aleppo

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prawie 8 tys. cywilów zostało ewakuowanych z syryjskiego miasta Aleppo, uwzględniając szósty konwój obecnie będący w „drodze do bezpieczeństwa” – oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu.

Na Twitterze sprecyzował, że w pierwszych pięciu konwojach ewakuowano ponad 7 tys. cywilów.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża potwierdził, że ewakuacja cywilów i rebeliantów ze wschodnich dzielnic Aleppo na tereny kontrolowane przez rebeliantów w Syrii trwała w nocy z czwartku na piątek i w piątek rano. Rzeczniczka Ingy Sedky powiedziała, że karetki pogotowia i autobusy kursowały całą noc między ostatnim punktem kontrolowanym przez rebeliantów w Aleppo a sektorami będącymi w rękach bojowników za zachodzie prowincji o tej samej nazwie.

Wcześniej rosyjskie ministerstwo obrony informowało w komunikacie, że operacja ewakuowania cywilów i rebeliantów ze wschodniego Aleppo w Syrii jest w piątek kontynuowana. W ciągu pierwszej doby ewakuowano ponad 6,4 tys. ludzi, w tym ponad 3 tys. rebeliantów oraz ok. 300 rannych – podano.

Po trwającym ponad cztery miesiące oblężeniu, w połowie listopada syryjska armia i sprzymierzone z nią milicje rozpoczęły ofensywę mającą na celu odbicie miasta. Umożliwiła ona odzyskanie ponad 90 proc. dzielnic Aleppo kontrolowanych przez rebeliantów od lipca 2012 roku.

Reżim Baszara el-Asada zapewne oficjalnie ogłosi odzyskanie miasta i zwycięstwo po zakończeniu ewakuacji.

Fot. PAP/EPA/STR

Zobacz także
Wasze komentarze