Bp Grzegorz Olszowski podczas święcenia pojazdów w Tychach, fot. PAP/Andrzej Grygiel

Tychy: Kierowcy z całego regionu na uroczystości poświęcenia pojazdów

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kierowcy z wielu śląskich miast przyjechali w niedzielę do Tychów, by w miejscowym kościele św. Krzysztofa wziąć udział w dorocznym święceniu pojazdów. Organizowana od ponad ćwierć wieku w ostatnią niedzielę lipca uroczystość należy do największych takich wydarzeń w Polsce.

Doroczne święcenie pojazdów z okazji święta patrona kierowców jest co roku połączone z modlitwą o bezpieczeństwo na drogach oraz trzeźwość i odpowiedzialność kierujących.

W tym roku uroczystej sumie w miejscowym kościele pod wezwaniem św. Krzysztofa przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski. Po mszy biskup pobłogosławił pojazdy ustawione wzdłuż głównych tyskich ulic.

„Być prawdziwym chrześcijaninem jako kierowca, jako pieszy, jako rowerzysta to nasze zadanie. Mamy troszczyć się o innych uczestników dróg. Widzieć we współużytkowniku swoją siostrę, swojego brata. Być człowiekiem wierzącym także na drodze” – powiedział w homilii bp Olszowski.

Po mszy w specjalnie przygotowanym kabriolecie biskup przejechał ulicami miasta i pobłogosławił ustawione wzdłuż nich samochody. Pierwsze zostały pobłogosławione nowe autobusy PKM Tychy oraz wozy straży pożarnej, które przyjechały pod kościół. Wśród oczekujących przy tyskich drogach byli także rowerzyści, a nawet użytkownicy wózków inwalidzkich.

Co roku w niedzielę po liturgicznym wspomnieniu św. Krzysztofa w tyskiej parafii jest obchodzony szczególny odpust. Po mszy św. odbywa się uroczyste błogosławieństwo pojazdów, któremu przewodniczy metropolita katowicki lub biskupi pomocniczy. Na uroczystości przyjeżdżają kierowcy z różnych części Górnego Śląska, m.in. z Katowic, Mikołowa, Piekar Śląskich, Pszczyny, Gliwic i z Zabrza.

Jak zaznaczają mieszkańcy Tychów, coroczna uroczystość jest szczególnym wydarzeniem dla miasta, które od lat słynie z produkcji samochodów. Opiekun kierowców, św. Krzysztof, jest od ponad 20 lat patronem Tychów.

Zobacz także
Wasze komentarze