Zdjęcie: papież z wolontariuszami ŚDM, fot. arch.

To już 3 lata!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Już po raz trzeci mieszkańcy Wieliczki oraz przyjezdni pamiętają o spotkaniu papieża Franciszka z młodzieżą z całego świata.

Franciszek odwiedził Światowe Dni Młodzieży w 2016 w Krakowie. Spotkanie odbyło się na Campus Misericordiae w 2016 r. W dzisiejszym wydarzeniu udział planował emerytowany metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz Jana Pawła II. Obchody rozpoczęły się o godz. 19:00 w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Strumianach. Tuż po niej wyruszyła uroczysta pielgrzymka na Campus Misericordiae. Pielgrzymom towarzyszyła figura Matki Bożej Loretańskiej. – Ta kilkukilometrowa trasa ma pomóc nam przypomnieć sobie te wyjątkowe chwile braterstwa oraz radości wiary sprzed trzech lat, zwłaszcza słowa Ojca Świętego, które kierował tutaj do młodych chrześcijan z całego świata – zapowiadał burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł.

Zdjęcie: papież Franciszek podczas ŚDM w Krakowie, fot. Maciej Kulczyński, PAP

Płomień dla Młodych z wszystkich kontynentów

Około 21:00 na scenie plenerowej odbył się koncert uwielbienia. Zaplanowano też nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Dopełnieniem sobotniego wieczoru jest zapalenie świec. To symboliczny Płomień dla Młodych z wszystkich kontynentów globu jako podziękowanie za to, że 3 lata temu byli razem. To też znak pokoju i jedności. Przez ostatnie lata na Campus Misericordiae stworzono przestrzeń nie tylko dla turystów, ale także dla lokalnej społeczności. Działa tam Dom Miłosierdzia i Dom Chleba, z którego Caritas rozwiózł tony żywności dla ubogich. Jest również park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą 30 lipca 2016 r. przeszedł papież Franciszek z młodymi z całego świata rozpoczynając nocne czuwanie podczas ŚDM w Polsce. Cały czas trwa rozbudowa tego miejsca.

Trwają prace budowlane w Domu Młodych. Budynek zaprojektowano jako miejsce informacyjno-wspomnieniowe o ŚDM 2016. Powstanie w odpowiedzi na licznie przybywające grupy pielgrzymkowe, które chciałyby w tym miejscu spotkać się i zatrzymać (burmistrz Artur Kozioł)

Obchody 3. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Brzegach zakończą się w niedzielę. O godz. 19.00 na Campus Misericordiae odprawiona zostanie Msza św. polowa z oprawą muzyczną Chóru „Solnego Uwielbienia”, a po niej na scenie plenerowej dla przybyłych wystąpi największa kapela góralska w Polsce “Mała Armia Janosika”. Wcześniej będzie można wziąć udział w Festiwalu „Poznajemy Kulturę Europy” z udziałem zespołów z Polski i Grecji.

fot. arch

Tylko z Duchem Świętym

Chcecie walczyć o waszą przyszłość? Takie pytanie Franciszek zadał półtoramilionowej grupie młodzieży. Ojciec Święty zachęcał młodych do wzięcia życia w swoje ręce, do bycia aktywnymi, wolnymi i dawania z siebie tego co najlepsze, aby przemieniać świat. Przypominając scenę Pięćdziesiątnicy papież pokazał, że tylko dzięki Duchowi Świętemu jesteśmy w stanie przezwyciężyć strach, paraliż i dostrzec perspektywy jakie roztacza przed nami Bóg. To wtedy padły słowa o kanapie, które zapamiętało wielu. – Ale jest też w życiu inny, jeszcze bardziej niebezpieczny paraliż, często trudny do rozpoznania, którego uznanie sporo nas kosztuje. Lubię nazywać go paraliżem rodzącym się wówczas, gdy mylimy SZCZĘŚCIE z KANAPĄ! – mówił w podkrakowskich Brzegach Franciszek.

Zobacz także
Wasze komentarze