Tyniec: zakończyły się Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych

Ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej zwyciężył w XXI Mistrzostwach Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych. Turniej rozgrywano od 4 lipca w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.

Startowało 31 zawodników: 28 księży, siostra zakonna, brat zakonny, jeden kleryk. Najmłodszy uczestnik miał 23 lata, a najstarszy – 73.

W turnieju rozegrano 9 rund tzw. systemem szwajcarskim. Tempo gry wynosiło po 90 min. dla każdego zawodnika na partię oraz po 30 sek. dla zawodnika za ruch, a niektóre partie trwały do 4 godzin.

Zwycięzcy

Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa został ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej. Drugie miejsce zajął ks. Mirosław Mejzner, pallotyn, a trzecie ks. Stanisław Bąk z archidiecezji przemyskiej. Najlepszym seniorem (60+) okazał się ks. Stanisław Dębowski z diecezji radomskiej.

W klasyfikacji drużynowej (łącznie z wynikami mistrzostw w szachach szybkich i błyskawicznych, rozegranymi 28 lutego – 1 marca 2022 w Konstancinie-Jeziornie) mistrzami Polski zostali pallotyni. Drugie miejsce zajęli księża z diecezji siedleckiej, a trzecie duchowni z archidiecezji przemyskiej.

– Szachy to sport intelektualny, który można odnieść do duchowości – podsumował rzecznik wydarzenia, ks. Sławomir Pawłowski SAC. – Szachy uczą pokory, gdy ponosi się porażkę, wymagają ćwiczeń, by być jak najlepszym oraz zachęcają do wyciągania wniosków z popełnionych błędów. Czasem konieczna jest w nich także ofiara, gdy na przykład poświęca się pionka, by osiągnąć zwycięstwo – zauważył pallotyn.