epa05588908 Syrian celeberates with flags and Syrian President Bashar Assad posters in Qudsaya city, in the southwestern countryside of Damascus, Syria, 17 October 2016. According to media reports, the Syrian army has recently cleared the area of all weapons and gunmen, and normal life has been restored to it. The reports said that more than 1200 gunmen and their families left to the northwestern city of Idlib in accordance with an agreement reached with the Syrian government. The gunmen handed over their medium and heavy weaponry and took with them only their individual guns. EPA/STR Dostawca: PAP/EPA.

UE i ONZ: "przerwa humanitarna" w Aleppo pozytywna, lecz za krótka

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zapowiadana na czwartek przez Rosję 8-godzinna „przerwa humanitarna” w nalotach na Aleppo w Syrii jest „pozytywnym krokiem” – oceniła w poniedziałek szefowa dyplomacji UE, wskazując jednak, że na niesienie pomocy potrzeba więcej czasu. Tak samo uważa ONZ.

„Oczywiście, że jest to pozytywny krok, ale organizacje humanitarne mówią nam, że potrzebne byłoby 12 godzin”, aby umożliwić dostęp konwojom do Aleppo – sprecyzowała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. „Jest jeszcze trochę pracy, by znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia” – powiedziała na spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu.

Według rzecznika ONZ Stephane’a Dujarrica 8-godzinna przerwa, zaproponowana wcześniej w poniedziałek przez Rosję, jest pozytywna, ale nie dość długa, żeby dostarczyć konieczną pomoc do tego oblężonego miasta na północnym zachodzie Syrii.

Potrzebna jest „dłuższa przerwa, żeby mogły wjechać ciężarówki” z pomocą humanitarną, „potrzebujemy więcej czasu” – tłumaczył Dujarric, przypominając że ONZ domagała się 48-godzinnej przerwy w bombardowaniach Aleppo.

Rosyjskie ministerwo obrony poinformowało, że rosyjskie i syryjskie siły przerwą ataki na Aleppo w czwartek 20 października od godziny 8 do 16 czasu lokalnego (7-15 w Polsce), aby cywile i rebelianci mogli bezpiecznie opuścić miasto, a chorzy i ranni mogli być ewakuowani.

Jak sprecyzował generał Siergiej Rudskoj, syryjscy rebelianci będą mogli swobodnie opuścić wschodnią część Aleppo przez dwa korytarze humanitarne począwszy od godziny 8 rano. Rosyjska armia wezwała rebeliantów, aby rozminowali drogi prowadzące do tych korytarzy, którymi wschodnie Aleppo będą mogli opuścić cywile.

fot. PAP/EPA

Zobacz także
Wasze komentarze