Ugandyjczycy sprzedawali przestępcom swoje paszporty, więc rząd zakazał ambasadom ich wydawania
Rząd Ugandy zakazał wszystkim swoim placówkom dyplomatycznym w 38 państwach wydawania Ugandyjczykom, którzy rzekomo zgubili paszporty, nowych dokumentów, bowiem wiele z nich trafiało na czarny rynek i służyło do popełniania przestępstw.
Od maja Ugandyjczyk, żyjący poza granicami swojego kraju, jeśli zgubi paszport, po nowy będzie musiał wybrać się do swojej ojczyzny. Ugandyjska Dyrekcja ds. Obywatelstwa i Kontroli Imigracyjnej poinformowała wszystkie swoje ambasady o natychmiastowym wdrożeniu dyrektywy, zakazującej im realizowania wniosków dotyczących wydawania paszportów.
Według ministerstwa spraw wewnętrznych afrykańskiego kraju wielu Ugandyjczyków żyjących w diasporze sprzedawało swoje paszporty osobom, które dokonywały przestępstw. Ministerstwo twierdzi, że sprzedaż paszportów ma fatalny wpływ na reputację Ugandyjczyków na arenie międzynarodowej, a niektóre kraje już złożyły w tej sprawie formalne skargi.
>>> Uganda: przerażenie po zamachu na szkołę. 42 ofiary śmiertelne
Reputacja ta jest tak fatalna, że od kilku lat Ugandyjczycy poddawani są surowej kontroli przez urzędników imigracyjnych, którzy często wręcz odmawiają im wjazdu na przykład do Chin, Indii czy Singapuru.
Wyrobienie paszportu w Kampali kosztuje około 60 dolarów, a według rzecznika ministerstwa spraw wewnętrznych Simona Mundeyi „niektórzy obywatele za granicą sprzedali swoje paszporty za 5 tys. dolarów nabywcom, zwykle nie-Ugandyjczykom, którzy wykorzystali je przy popełnianiu przestępstw. Działo się to tym łatwiej, bowiem Europejczykom czy Azjatom trudno odróżnić Afrykanów”.
Rząd Ugandy poinformował swoich obywateli, że już zawarł specjalne porozumienie z innymi krajami, aby umożliwić tym, którzy stracili paszporty, podróż do domu. „Ale jego wydanie nastąpi dopiero po skrupulatnym śledztwie, prowadzonym wspólnie przez służby ugandyjskie i kraju rezydencji osoby składającej wniosek” – ostrzegł Mundeyi.
Według MSZ Ugandy poza jej granicami żyje ponad 780 tys. Ugandyjczyków.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |