Ukraiński żołnierz przygotowuje naboje do walki z pro-rosyjskimi bojownikami niedaleko wsi Avdeevka, Ukraina.

Ukraina: armia apeluje o przestrzeganie rozejmu wielkanocnego

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Armia Ukrainy zaapelowała w sobotę do separatystów prorosyjskich w Donbasie na wschodzie kraju o przestrzeganie rozejmu, który ogłoszono wcześniej na czas Świąt Wielkanocnych. Według Kijowa rebelianci złamali porozumienie o zawieszeniu broni już ponad 230 razy.

„Bojownicy rosyjskich wojsk okupacyjnych nadal ignorują ustalenia Trójstronnej Grupy Kontaktowej (ws. Donbasu) dotyczące pełnego wstrzymania walk w okresie Świąt Wielkanocnych. Od początku rozejmu, który ogłoszono 30 marca, agresor dokonał ponad 230 ostrzałów pozycji ukraińskich obrońców, niejednokrotnie z użyciem broni zakazanej przez mińskie porozumienia” – ogłoszono w komunikacie dowództwa armii Ukrainy na Facebooku.

Armia ukraińska zapewniła, choć to jej żołnierze na linii rozgraniczenia w obwodzie donieckim i ługańskim nadal będą przestrzegać rozejmu i zwróciła się do separatystów, by odpowiedzieli jej tym samym.

„Sztab ATO (ukraińskiej operacji antyterrorystycznej w Donbasie) nawołuje tak zwanych przywódców okupacyjnej administracji Federacji Rosyjskiej do wstrzymania ostrzałów i prowokacji zbrojnych, by pozwolić cywilnym mieszkańcom miejscowości przyfrontowych na spokojne obchody wielkiego święta religijnego – Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa” – głosi komunikat.

Prawosławni i grekokatolicy na Ukrainie obchodzą święta religijne według kalendarza juliańskiego. W tym roku Wielkanoc przypada w tym kraju w niedzielę 8 kwietnia.

Zobacz także
Wasze komentarze