Newly elected Major Archbishop Sviatoslav Shevchuk takes part in his enthronement ceremony as the head of the Ukrainian Greek Catholic Church at the Patriarchal Cathedral in Kiev on March 27, 2011. The election of Shevchuk at the helm of the Ukrainian Greek Catholic Church was confirmed by Pope Benedict XVI on 25 March. AFP PHOTO / GENYA SAVILOV (Photo credit should read GENYA SAVILOV/AFP/Getty Images)

Ukraina: Biskupi greckokatoliccy o palącej potrzebie reform w kraju

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ukraińcy pragną widzieć rezultaty walki o godne życie, za co nasz naród zapłacił i nadal płaci najwyższą cenę krwi – piszą członkowie synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w swym niedawnym orędziu do narodu. Proszą przy tym Ukraińców, aby wytrwali w dalszej walce i nie upadali na duchu.

Synod biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, wystosował w ubiegłym tygodniu orędzie do rządzących, klasy politycznej i społeczeństwa obywatelskiego Ukrainy. Szczególny niepokój Kościoła wywołują sygnały o blokowaniu reform, których wymaga i potrzebuje Ukraina. Biskupi stwierdzili, że dziś „gołym okiem wyraźnie widać, jak bardzo w społeczeństwie wzrasta poziom rozczarowania, frustracji i lęku”.

Biskupi UKGK przypominają, że dziś Ukraina potrzebuje liderów zdolnych do wzięcia odpowiedzialności za realizację aspiracji Ukraińców.

„My, jako duszpasterze – głosi orędzie – podzielamy opinię naszych wiernych i społeczeństwa o palącej potrzebie reform, które w swojej istocie powinny stać się gwarancją sprawiedliwości socjalnej i realizacji marzeń Ukraińców o godnym życiu dla siebie i swoich potomków.”

„Nieuzasadnione opóźnianie, albo odkładanie reform, wstrzymuje rozwój naszego społeczeństwa” – czytamy w orędziu. „Jeszcze większe zagrożenie dla rozwoju niosą interesy korupcyjne i działania niektórych polityków i grup, zabijają one bowiem wiarę Ukraińców w możliwość niezbędnych zmian. Rujnują zaufanie społeczeństwa do samej instytucji władzy, co w obecnej sytuacji działa na korzyść naszych wrogów” – z niepokojem konstatują biskupi i ostrzegają stwierdzając: „Społeczeństwo ukraińskie pragnie widzieć rezultaty swojej walki o godne życie, za co nasz naród zapłacił i nadal płaci najwyższą cenę krwi na Majdanie i na Wschodzie Ukrainy”.

Biskupi UKGK ostrzegają władze państwa przed stosowaniem podwójnych standardów: „Kiedy naród płaci krwią na placu boju za niepodległość państwa, niedopuszczalne jest przekreślanie jego heroicznego wysiłku przez hamowanie przemian, wewnętrznymi draki i targowanie jego dobrym imieniem we wspólnocie międzynarodowej. Społeczeństwo oczekuje od władzy nowych i uczciwych reguł, których władza powinna się trzymać, a także działań odpowiedzialnych i transparentnych, które stworzą podstawy zaufania i nadziei”.

Istotą orędzia biskupów do obecnych władz Ukrainy jest wezwanie, aby one: „nie stawiały interesów osobistych, biznesowych i partyjnych ponad interesami ogólnonarodowymi. Troska o dobro wspólne i kierowanie wszystkich zdrowych sił na obronę godności człowieka i umocnienie sprawiedliwości społecznej w narodzie ukraińskim muszą stać się czynnikami konsolidującymi dla całego społeczeństwa i jego kierownictwa. „Dziś nastąpił ostatni moment dla dokonania przemiany świadomości władzy – piszą biskupi – aby móc przejść przez punkt krytyczny od którego dopiero możliwe będzie nieodwracalne budowanie naprawdę niezależnego kraju, bez rujnujących go następstw postradzieckich traum”.

Biskupi zwracają się też do całego ukraińskiego narodu: «Drodzy rodacy! Po Majdanie, w warunkach agresji wojskowej przeciw naszemu państwu z zewnątrz, nasze społeczeństwo nie ma prawa przekształcać się w społeczność rozczarowaną ani zrozpaczoną. Byłoby to największą porażką dla nas wszystkich. Niezbędne jest zachowanie chłodnego umysłu i spokoju, aby jakimiś nierozważnymi działaniami, czy gorączkowymi krokami nie zmarnować zdobyczy, które dostały się nam za ogromną cenę”.

Na zakończenie, biskupi wzywają wiernych do usilnej modlitwy za „swój naród, władze oraz ukraińskie wojsko”.

Fot. whispersintheloggia.blogspot.com

Ukraina: Biskupi greckokatoliccy o palącej potrzebie reform w kraju
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze