fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Ukraina: biskupi wzywają wiernych do trwania przy krzyżu, „aby ożywiać naszą wiarę”

Spoglądając na krzyż trwajmy w jedności wiary, idźmy drogą miłości Pana i bliźniego oraz nie traćmy nadziei na błogosławiony i tak wyczekiwany czas pokoju – napisali rzymskokatoliccy biskupi Ukrainy w przesłaniu podsumowującym Rok Świętego Krzyża 14 września.

Uroczyste zakończenie tego wydarzenia nastąpi w tym dniu podczas Mszy św. z udziałem całego miejscowego episkopatu łacińskiego w sanktuarium w Szarogrodzie w łączności z Radą Konferencji Biskupów Europy, którzy ogłosili uroczystość Podwyższenia Krzyża dniem modlitwy o pokój na Ukrainie.

Orędzie stwierdza, iż „znak krzyża zbliżył się do nas, lecz także my zbliżyliśmy się do niego”, a stojąc obok tajemnicy Krzyża Pańskiego „dotknęliśmy i dotykamy tajemnicy naszego krzyża”. I tak, jak dla Jezusa krzyż był niezasłużoną karą, tak też jest dla nas i jak przez krzyż Jezus zwyciężył życie nad śmiercią, tak również my wierzymy, że nasze wierne trwanie przy krzyżu przyniesie nam zwycięstwo dobra nad złem, pokoju nad wojną – napisali ukraińscy biskupi łacińscy.

>>> Podczas lotu do Kazachstanu samolot z papieżem nie przeleci nad Rosją

Wskazali, że choć kończy się Rok Świętego Krzyża, „to nie pozostawiajmy Ukrzyżowanego, który – jak pisze św. Jan Damasceński – „zniweczywszy grzech przodka, dał nam zmartwychwstanie, dał siłę do wzniesienia się ponad codzienne życie i nad śmierć, do powrotu do utraconego szczęścia, otworzył nam bramy raju, umieścił naszą naturę po prawicy Boga, uczynił nas Jego dziećmi i spadkobiercami”.

Pozostańmy nadal koło krzyża, aby stał się on dla nas zwycięskim znakiem miłości, aby ożywiał naszą wiarę, umacniał nadzieję na szybkie zwycięstwo w wojnie i na sprawiedliwy pokój – zaapelował episkopat łaciński.

Duchowni wezwali do przychodzenia do krzyża, gdy duszę ogarnia ciemność, gdy trudno przebaczyć, gdy zabraknie wiary, gdy poczujemy, że nie mamy rodziny i jesteśmy sami, bo „na nim zobaczycie Tego, który jest światłością, który prosił Ojca, aby «przebaczył im, bo nie wiedzą, co czynią», bo obok krzyża ujrzycie setnika, który na widok znaków podczas śmierci Jezusa powiedział, iż rzeczywiście «był to Syn Boży»”.

>>> Bp Tadeusz Lityński: by Bóg uchronił nas od niszczącego podziału wewnętrznego naszego narodu

Na zakończenie Konferencja Episkopatu Ukrainy zaprosiła wszystkich wiernych do Szarogrodu w obwodzie winnickim, gdzie 14 września nastąpi uroczyste zakończenie Roku Świętego Krzyża. Od godz. 10 będą trwały modlitwy i adoracja Najświętszego Sakramentu a o 12 rozpocznie się Msza św. z udziałem wszystkich biskupów, kończąca to wydarzenie.

Zachęcając do udziału we wspólnej modlitwie pod krzyżem, biskupi zaznaczyli, że dołączy do niej „cała europejska wspólnota Kościoła”, gdyż Rada Konferencji Biskupich Europy ogłosiła, że uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego będzie dniem modlitwy o pokój na Ukrainie.

„Za tę wspaniałą inicjatywę i wsparcie duchowe jesteśmy wszystkim szczerze wdzięczni” – zapewnili ukraińscy hierarchowie łacińscy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze