Ukraina: honorowy patriarcha Filaret spotkał się z delegacją Patriarchatu Konstantynopolskiego
Honorowy patriarcha Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) Filaret (Denysenko) spotkał się 23 sierpnia w swej kijowskiej rezydencji z przebywającą na Ukrainie delegacją Patriarchatu Konstantynopolskiego. Poinformowal o tym portal Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) cerkva.info. Oznajmiono, iż zwierzchnik Kościoła „ciepło przywitał dostojnych gości i wyraził wdzięczność za [ich] wizytę na Ukrainie i w Patriarchaciie Kijowskim”.
Według portalu „uczestnicy spotkania poruszyli szereg bieżących zagadnień życia kościelnego, omówili sprawę rosyjskiej agresji wojskowej przeciw Ukrainie, stosunki państwowo-kościelne i dialog między prawosławnymi” w tym kraju. Przewodniczący delegacji, metropolita Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego w Kanadzie (podlegającego Konstantynopolowi), arcybiskup Winnipegu Hilarion (Rudnyk) oświadczył, że on i pozostali goście przybyli tu, aby poprzeć naród, państwo i prawosławie ukraińskie w okresie ciężkich prób wojennych i aby wziąć udział w obchodach 33. rocznicy ogłoszenia niepodległości Ukrainy.
>>> Ukraina: polska rodzina na misjach pomimo wojny [FOTOREPORTAŻ/MISYJNE DROGI]
W takim trudnym dla kraju okresie, gdy trwa pełnowymiarowa wojna, „istnieje wielka potrzeba jedności i zgody między wszystkimi Kościołami prawosławnymi na Ukrainie” – powiedział zwierzchnik UKP PK. Wskazał, że wszyscy „mają obowiązek zrobić wszystko, co w ich mocy, aby osiągnąć jedność Kościoła”, dodając, iż „twardo wierzymy, że z pomocą Bożą jest to możliwe”. Wyraził przekonanie, że „Pan stwarza takie warunki, iż zjednoczymy się w jeden Kościół prawosławny, ktory będzie mocną podstawą duchową dla naszego państwa”.
Zdaniem Filareta w tym celu należy, po pierwsze, modlić się i pokładać nadzieję w Bogu, będącym źródłem dobra i po drugie, rozpocząć dialog i okazywać miłość do siebie nawzajem. Bez niej i wzajemnego szacunku „nie będziemy w stanie niczego zrobić, miłość jest bowiem główną i jednoczącą cechą chrześcijan” – zauważył mówca. Dodał, że po tym wszystkim „konieczne jest zwołanie Wszechukraińskiego Soboru Lokalnego, który zjednoczyłby wszystkie trzy gałęzie prawosławia” na Ukranie.
Przedstawiciele Patriarchatu Konstantynopolskiego zgodzili się, iż dla osiągnięcia jedności należy rozpocząć dialog. Zaznaczyli również, że Kościół macierzysty [Konstantynopol – KAI] jest zainteresowany dopomożeniem w doprowadzeniu do zjednoczenia Kościoła prawosławnego na Ukrainie oraz pokonaniem istniejących na tej drodze trudności.
>>> Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Ukrainie
Na zakończenie spotkania Filaret przekazal pozdrowienia dla patriarchy Bartłomieja.
W skład delegacji wchodzili: metropolici UKP w Kanadzie – abp Hilarion z Winnipegu i pizydyjski Hiob (Gecza), egzarcha patriarchy konstantynopolskiego na Ukrainie biskup komański Michał (Aniszczenko) i diakon patriarszy Epifaniusz (Kamjanowycz). Goście spotkali się m.in. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim oraz ze zwierzchnikami: PKU – metropolitą kijowskim i całej Ukrainy Epifaniuszem oraz Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego – arcybiskupem większym kijowsko-halickim Swiatosławem Szewczukiem.
Rozmowa 95-letniego (urodzonego 23 stycznia 1929) honorowego pariarchy PKU Filareta z przedstawicielami Patriarchatu Ekumenicznego była niezwykłym wydarzeniem, ponieważ wkrótce po powstaniu PKU na zjeździe zjednoczeniowym prawosławia ukraińskiego w historycznym stołecznym soborze Mądrości Bożej (Sofii Kijowskiej) 15 grudnia 2018 i nadaniu mu autokefalii przez Bartłomieja 6 stycznia następnego roku Filaret zaczął podważać te decyzje i krytykować duchowego zwierzchnika światowego prawosławia. Chociaż w uznaniu zasług Filareta dla niezależności prawosławia na Ukrainie nadano mu tytuł honorowego zwierzchnika PKU, to nie zadowoliło to jego wysokich ambicji, ponieważ chciał zostać głową nowo powstałego Kościoła z tytułem patriarchy (Epifaniusz ma tytuł metropolity). Poza tym nie podobało mu się umieszczenie PKU w dyptychach (oficjalny wykaz wszystkich autokefalicznych Kościołów prawosławnych) na końcu, bez rangi patriarchatu i szereg innych postanowień tomosu (dekretu) o autokefalii z 6 stycznia 2019 r. W efekcie Filaret w istocie zerwał z PKU i odtworzył swój UKP PK, na którego czele stał od lipca 1995 i który formalnie przestał istnieć z chwilą utworzenia PKU. Zaczął nawet konsekrować nowych biskupów dla swego Kościoła, których jednak nie uznają ani PKU, ani żaden inny Kościół prawosławny na świecie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |