epa05923298 (FILE) – Observers of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) inspect a private building which reportedly was destroyed after a shelling of Avdiivka, Ukraine, 25 February 2017 (reissued 23 April 2017). According to media reports on 23 April 2017, a member of the OSCE has been killed in Ukraine after being hit by a landmine near Luhansk. EPA/VALERI KVIT Dostawca: PAP/EPA.

Ukraina: misja OBWE wznawia patrolowanie w Donbasie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Misja OBWE na wschodzie Ukrainy wznowiła we wtorek swe patrole w strefie konfliktu w Donbasie, wstrzymane w niedzielę po śmierci amerykańskiego obserwatora tej organizacji, który zginął, gdy samochód misji wjechał na minę w obwodzie ługańskim.

„Dziś SMM (Specjalna Misja Monitoringowa) OBWE wznowiła patrolowanie po obu stronach na linii konfliktu w obwodzie donieckim i ługańskim” – poinformowano na profilu SMM OBWE na Facebooku.

Misja oświadczyła, że ze względu na bezpieczeństwo obserwatorów i konieczność oceny niedzielnego zdarzenia, patrole działają „z pewnymi ograniczeniami”. „Misja pozostaje wierna realizacji swego mandatu na rzecz przywrócenia pokoju dla narodu Ukrainy, w tym monitorowania i informowania o sytuacji związanej z bezpieczeństwem” – podkreślono w komunikacie.

SMM po raz kolejny zwróciła się do stron konfliktu, by nie utrudniały jej obserwatorom realizacji zadań w Donbasie.

Pojazd OBWE wjechał w niedzielę rano na minę w miejscowości Pryszyb w powiecie słowianoserbskim w centralnej części obwodu ługańskiego. Pryszyb znajduje się na terytoriach zajętych przez prorosyjskich separatystów i leży w odległości 2 km od linii podziału w Donbasie, za którą znajdują się ukraińskie siły rządowe.

W wyniku eksplozji zginął Amerykanin, zaś dwóch innych obserwatorów, obywatele Niemiec i Czech, zostało rannych. Obserwatorzy OBWE poruszali się dwoma pojazdami opancerzonymi.

Ukraina: misja OBWE wznawia patrolowanie w Donbasie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze