Fot. Youtube/katholisch1tv

Ukraina: niemiecki biskup konsekrował kościół w archidiecezji lwowskiej

9 kwietnia 2024 r. biskup Augsburga Bertram Meier dokonał konsekracji nowo wybudowanego kościoła pw. św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, w Radziechowie w archidiecezji lwowskiej. Kierowana przez niego diecezja augsburska sfinansowała budowę świątyni.

Uroczystą mszę św. z obrzędem konsekracji koncelebrowali przewodniczący Konferencji Biskupów Rzymskokatolickich Ukrainy Witalij Skomarowski, ordynariusz łucki; abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, biskup pomocniczy Edward Kawa OFM Conv oraz biskup pomocniczy Petro Loza z greckokatolickiej eparchii sokalsko-żółkiewskiej. W swoim kazaniu biskup Meier podkreślił, że konsekracja nowej świątyni jest znakiem, iż Kościół na Ukrainie jest żywy, troszczy się o duchową strawę dla swoich wiernych, zapewnia posługę poprzez sakramenty i modlitwę oraz niesie pociechę i otuchę rozdartym wojną obywatelom Ukrainy.

>>> Przesłanie z Ukrainy: krzyż Chrystusa jest sztandarem zwycięstwa

Wspólnota rzymskokatolicka w Radziechowie

Historia wspólnoty rzymskokatolickiej w Radziechowie sięga 1775 roku, kiedy to założono parafię i wybudowano kościół. Jej pierwszą patronką była św. Anna, ale podczas konsekracji w 1828 r. kościół został przemianowany na kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W czasach sowieckich został zniszczony; zniszczono również cmentarz i kaplicę rodziny Badeni, która wraz z rodziną Meier, przodkami biskupa Bertrama, który konsekrował kościół, była patronami lokalnej wspólnoty parafialnej i fundatorami pierwszego kościoła.

Do 2021 r. miejscowi katolicy obrządku łacińskiego podróżowali do pobliskich parafii, aby uczestniczyć we Mszy Świętej, dopóki biskup Edward Kawa nie poświęcił kaplicy, sali katechetycznej i rezydencji kapłana podczas Pasterski 24 grudnia 2021 r.. 4 czerwca 2022 r. położono kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Ceremonii tej dokonał także biskup Bertram Meier.

Bp Meier po wizycie w Ukrainie: Europa musi być solidarna z Ukraińcami

Po kilkudniowej podróży przez Ukrainę, katolicki biskup Augsburga Bertram Meier zaapelował o wsparcie z zagranicy dla kraju, wyczerpanego rosyjskim atakiem. „Pozostaje nadzieja, że Ukraina przetrwa jako wolny kraj. „Ta nadzieja jest jednak przyćmiona przez przeciwności polityczne i militarne”, powiedział bp  Meier po powrocie 10 kwietnia cytowany w komunikacie Konferencji Biskupów Niemiec. W episkopacie bp Meier jest odpowiedzialny za relacje z Kościołem powszechnym. Podkreślił, że „zwłaszcza w tej trudnej sytuacji, potrzebna jest solidarność Niemców i Europejczyków z uciskanymi Ukraińcami”. 

Fot. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Bp Meier relacjonował, że w licznych rozmowach mówiono mu z przekonaniem, że Ukraińcy są zdeterminowani, by bronić wolności swojego kraju.

„To właśnie brutalność rosyjskiego wojska oraz masowe ostrzały i bombardowania ludności cywilnej wzmacniają pogląd przywódców politycznych i dużej części ludności, że nie ma uzasadnionej alternatywy dla wojny obronnej” stwierdził. 

Jednak w obliczu trudnej sytuacji wojennej optymizm, którego bp Meier doświadczył podczas swojej pierwszej wizyty w Ukrainie w czerwcu 2022 r. ustąpił miejsca smętnemu nastrojowi.

Podczas pięciodniowej podróży biskup Augsburga odwiedził stolicę Ukrainy, Kijów oraz Lwów. W programie znalazły się rozmowy z greckokatolickim arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem, przedstawicielami Caritas na temat ich pracy oraz spotkania z nuncjuszem apostolskim w Kijowie, arcybiskupem Visvaldisem Kulbokasem i ministrem ds. religii Wiktorem Jeleńskim. 

Jako najważniejszy i najbardziej przejmujący moment podróży bp Meier uważa wizytę na cmentarzu wojskowym w Browarach pod Kijowem, gdzie modlił się przy grobach poległych żołnierzy wraz z krewnymi.

„Patrząc na płaczące żony i rodziców, którzy stracili coś najcenniejszego w swoim życiu blednie każde abstrakcyjne spojrzenie na wojnę. Jednocześnie po raz kolejny zdałem sobie sprawę z tego, jak bardzo w takich sytuacjach jest potrzebny Kościół i jakie to wyzwanie dla niego”, przyznał biskup. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze