fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Abp Światosław Szewczuk: Ukraina płacze, ale walczy i trwa na modlitwie

Ostatniej doby najintensywniejsze walki toczyły się na Ukrainie w regionie Doniecka. Rosjanie kolejny raz ostrzelali historyczne centrum Charkowa, wykorzystując zakazane prawem międzynarodowym bomby kasetowe. Pociski spadły również na Mikołajów, rujnując kolejne dzielnice mieszkaniowe i powodując liczne ofiary i rannych. „Ukraina płacze, ale walczy i trwa na modlitwie” – zapewnił w swoim codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś jest poniedziałek, 29 sierpnia 2022 roku, a naród ukraiński od 187 dni cierpi z powodu inwazji wojskowej na wielką skalę.

Ponownie w ciągu minionego dnia i nocy ukraińska ziemia drżała od rosyjskich rakiet i bomb wzdłuż całej linii frontu, która rozciąga się od obwodu charkowskiego na północy i biegnie na południe przez obwody ługański, doniecki, zaporoski, chersoński i mikołajowski.

Kijów, fot. EPA/ROMAN PILIPEY

Rosyjski okupant nie tylko rozpoczął ostrzał ukraińskich terenów, doszło również do starć zbrojnych. Wróg nieustannie atakuje. Według otrzymanych dziś rano raportów, najcięższe walki, z największą liczbą ofiar, toczą się nadal tutaj, w obwodzie donieckim, wokół miast Słowiańsk, Bachmut i Awdijiwka.

Ponadto wczoraj wieczorem nie przyjaciel po raz drugi ostrzelał centrum Charkowa. Tym razem z użyciem zakazanych przez prawo międzynarodowe bomb kasetowych. Ciężki ostrzał miał miejsce w naszym Mikołajowie i regionie. Znów zginęli i zostali ranni ludzie, znów są ogromne zniszczenia, szczególnie w spokojnych dzielnicach mieszkalnych miast i w domach naszych chłopów. Nasze miasto Sarny w obwodzie rówieńskim również doświadczyło wczoraj wieczorem ataków rakietowych.

Ukraina płacze. Ale Ukraina stawia opór. Ukraina walczy. A Ukraina się modli.

Dzisiaj wraz z metropolitą Andrzejem Szeptyckim chciałbym omówić z Wami kolejną zasadę pomyślnego zarządzania gospodarczego, o duchowych i moralnych podstawach pomyślnego życia gospodarczego i rozwoju każdej osoby, państwa czy narodu. W istocie, metropolita Andrzej Szeptycki pozostawia nam następujące wskazówki, mówiąc: „Wasza działalność gospodarcza, finansowa, ekonomiczna nie powinna przynosić innym zubożenia i śmierci. Nie należy zwlekać z wypłatą wynagrodzeń. Szanuj prawo innych do godnego i sprawiedliwego wynagrodzenia”.

>>> Władze Mariupola: część mieszkańców miasta nadal bierze wodę z kałuż na ulicach

Kijów, fot. EPA/ROMAN PILIPEY

Wiemy, że największym problemem współczesnej gospodarki, także globalnej, jest to, że czasami różne nowe fora życia gospodarczego są organizowane kosztem najbardziej wrażliwych segmentów społeczeństwa. Całe branże wyrastają na banalnej eksploatacji najsłabszych. Całe narody są marginalizowane w rozwoju społeczno-gospodarczym i odmawia się im dostępu do rozwoju. Kościół naucza, że wstrzymywanie wypłaty pracownikowi jest grzechem, który woła o pomstę do nieba, ponieważ w ten sposób pracodawca okrada człowieka ze środków do życia. Ale nie wystarczy jedynie wypłacać pensji, ta pensja musi być godna i sprawiedliwa. To znaczy, że nie wystarczy wynagrodzić człowieka za włożoną pracę, wysiłek, energię, wiedzę i umiejętności, doświadczenie. Pensja ta powinna również gwarantować osobie rozwój duchowy i kulturalny. Możliwość poznania świata. Możliwość odpoczynku. Bo kwestia sprawiedliwej płacy to kwestia sprawiedliwego społeczeństwa. A także mądrego zarządzania gospodarką.

Dlatego Kościół mówi: nie uciekajcie się do różnych schematów spekulacyjnych. Nie ograbiajcie ludzi słabych, którzy nie potrafią się bronić. Wszak mądrość ludowa mówi, że pieniądze odebrane wdowom i biednym palą ręce. Pan Bóg powiększy stokrotnie to, co im dacie.

Ukraińcy z wielką flagą narodową podczas akcji „Ukraina jest zjednoczona” na moście w Kijowie, fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Dziś, kiedy myślimy o zasadach uczciwego gospodarowania, chcę z całego serca podziękować wszystkim dobroczyńcom w Europie i na świecie, którzy w tym czasie pomagają Ukraińcom. Tym, którzy pomagają najuboższym. Tym, którzy również budują swój majątek finansowy i ekonomiczny w taki sposób, aby możliwa była pomoc potrzebującym. Dziękuję wszystkim darczyńcom, którzy wspierają nasz Kościół, zwłaszcza od momentu jego wyjścia z podziemia. Dziękuję różnym międzynarodowym organizacjom katolickim. A w czasie wojny dziękuję dobrym ludziom na całym świecie, którzy ujęli sobie kawałka chleba, by pomóc Ukraińcom cierpiącym z powodu niesprawiedliwej wojny. Wszyscy, dobrzy ludzie, wszyscy, nasi darczyńcy, otrzymacie od Pana Boga stokrotne wynagrodzenie.

Boże, błogosław Ukrainę. Boże, błogosław wszystkim, którzy wiedzą jak mądrze budować także relacje gospodarcze między ludźmi. Boże, pobłogosław naszych przedsiębiorców, właścicieli różnych firm, zwłaszcza tych w średnich przedsiębiorstwach, którzy nie tylko tworzą nowe miejsca pracy, ale pomagają współczesnemu Ukraińcowi poczuć się w swojej ojczyźnie godnym człowiekiem i dają możliwość otrzymania godnej pensji, z którą można dobrze żyć i nie być zmuszonym do okradania kogokolwiek.

Boże, pobłogosław ukraińską armię. Błogosław i otaczaj opieką tych, którzy znaleźli się na terenach okupowanych bez kawałka chleba i bez możliwości zarobienia na życie uczciwą pracą. Boże, błogosław naszym pracownikom w różnych krajach świata, którzy ciężko pracują, aby wyżywić swoje rodziny na Ukrainie. Boże, pobłogosław naród ukraiński swoim pokojem i daj nam zwycięstwo nad niesprawiedliwym agresorem i wszystkimi niesprawiedliwościami, które nas dzisiaj spotykają.

Niech błogosławieństwo Pana zstąpi na was przez Jego łaskę i miłość do ludzkości, zawsze, teraz i na wieki wieków. Amen.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze