fot. EPA/YOUSSEF BADAWI

UKSW: ponad 7 mln zł na badania prowadzone nad COVID-19

Zespół Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW pod kierownictwem prof. Marka Niezgódki podejmuje realizację projektu związanego z monitorowaniem rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce.

Projekt ProME (Prognostyczne Modelowanie Epidemii Covid-19) został sfinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poprzez celowe zwiększenie subwencji dla UKSW na 2020 rok o 7 mln 191 tys. zł z przeznaczeniem na realizację zadania szczególnie istotnego dla polityki naukowej państwa.

>>> Franciszek do Polaków: nie ma solidarności bez miłości

Projekt ProME obejmuje stworzenie i budowę narzędzia monitorującego propagację epidemii i analizę rozprzestrzeniania się wirusa. W ramach projektu zostanie stworzony system AI/ML wraz z systemem wspierającym monitorowanie i ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce.

Projekt ProME będzie wspierał procesy zarządzania ryzykiem w epidemii, a także co istotne wspierał zarządzanie komunikacją społeczną oraz procesy decyzyjne podejmowane przez instytucje rządowe i samorządowe w czasie pandemii.

fot. EPA/YOUSSEF BADAWI

Pozytywną rekomendację w zakresie realizacji projektu i użyteczności jego wyników wyraziło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, wskazując na potencjalne wykorzystanie jego efektów m.in. w ramach systemu GisCOVID-19, którego celem jest budowanie odporności administracji publicznej na zagrożenia epidemiczne na dzień dzisiejszy i w przyszłości.

Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest ogólnouczelnianą jednostką, która wykonuje zadania badawczo-rozwojowe i edukacyjne o charakterze interdyscyplinarnym z zakresu dziedzin związanych z zastosowaniem rozwiązań cyfrowych, m.in. w naukach o życiu i medycynie, innowacyjnej gospodarce oraz istotnych problemach sektora publicznego.

Jednostką badawczą kieruje prof. Marek Niezgódka, matematyk, w latach 1993-2018 dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, inicjator m.in. projektu Biblioteki Wirtualnej Nauki, realizowanego przez ICM od 1996 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze