Umarły, aby żyć wiecznie – jak przeżyć żałobę po odejściu dziecka martwo urodzonego?
Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin i Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka realizuje projekt „Umarły, aby żyć wiecznie” – przekazał KAI Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i koordynator projektu. Jego celem jest szeroka promocja w środowisku duszpasterstwa rodzin w Polsce „Kompendium pastoralnego o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie” wydanego w roku 2020 nakładem Wydawnictwa Św. Stanisława.
Projekt „Umarły, aby żyć wiecznie” zasadniczo jest realizowany w mediach społecznościowych i składa się z dwóch etapów. Etap pierwszy, wiosenny, przypada od kwietnia do czerwca. Jego uwieńczenie stanowi IV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych, która odbędzie się 5 czerwca br. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach pod przewodnictwem bp. Roberta Chrząszcza, biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej.
>>> Justyna Nowicka: czy dzieci zmarłe bez chrztu będą zbawione?
Ożywić nadzieję
W okresie wiosennym Stowarzyszenie i Krajowy Ośrodek publikują dwa razy w tygodniu na facebooku materiały graficzne i tekstowe przybliżające podstawowe zagadnienia podjęte w kompendium wraz z filmowym przesłaniem przewodniczącego Rady ds. Rodziny, bp. Wiesława Śmigla, adresowanym do duszpasterzy i rodziców po stracie prokreacyjnej.
Etap jesienny, przewidziany na wrzesień i początek października, zakończą się 15 października – w dniu dorocznych obchody Dnia Dziecka Utraconego. W okresie jesiennym Stowarzyszenie i Krajowy Ośrodek wyemitują na swoich kontach facebookowych serię wykładów wprowadzających w tematykę kompendium pastoralnego.
W ramach projektu Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wystosowało do rektorów seminariów diecezjalnych w Polsce list z propozycją przeprowadzenia szkolenia w formie webinarium dla alumnów V roku studiów i diakonów w celu zapoznania przyszłych duszpasterzy rodzin z problematyką kompendium.
W duchu „Amoris laetitia”
Piotr Guzdek zwraca uwagę, że projekt „Umarły, aby żyć wiecznie” wpisuje się w obchody Roku Rodziny „Amorlis laetitia”. Kompendium w swoich założeniach pastoralnych służy przełożeniu adhortacji posynodalnej „Amoris laetitia” na język duszpasterskiego towarzyszenia rodzicom po prenatalnej śmierci dziecka w szczególnym aspekcie jego liturgicznego pogrzebu.
Publikacja tego podręcznika w roku 2020 służyła także upamiętnieniu 50. rocznicy promulgacji nowego Mszału Rzymskiego papieża Pawła VI, w którym Kościół katolicki po raz pierwszy zawarł formularz mszalny na okoliczność pogrzebu dziecka nieochrzczonego.
>>> Czy człowiek bogaty może być zbawiony?
Kompendium pastoralne powstało we współpracy Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Na potrzebę przygotowania takiego opracowania zwracali uwagę duszpasterze i rodzice po poronieniach samoistnych, którzy kierowali swoje licznie prośby do obu organizacji. Rezultatem wielomiesięcznej pracy i konsultacji jest podręcznik pastoralny o wskazanym tytule określający warunki sprawowania kościelnego pogrzebu dla nieochrzczonych dzieci zmarłych przed narodzeniem i towarzyszenia osieroconym rodzicom w różnych formach duszpasterskiego wsparcia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |