UNHCR: 5 tys. może wynieść w 2016 r. liczba ofiar na Morzu Śródziemnym

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W tym roku 5 tys. może wynieść liczba migrantów, którzy zginęli podczas próby przedostania się do Europy przez Morze Śródziemne – powiedział w piątek Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi podczas forum w Rzymie na temat sytuacji w tym regionie.

“Europa musi zreformować swój system przyjmowania migrantów. To jest globalny kryzys” – oświadczył Grandi w wystąpieniu na Forum MED-Dialogi Śródziemnomorskie z udziałem szefów dyplomacji Włoch, USA, Rosji i Wielkiej Brytanii.

Wysoki Komisarz ONZ wyraził opinię, że sytuacja w Turcji, z którą zawarto porozumienie w sprawie zahamowania napływu migrantów, nie pomoże rozwiązać obecnego kryzysu. Dodał, że taka umowa „nie może zostać prawdopodobnie powtórzona w innych sytuacjach”.

“Sugerujemy inne podejście; aby uważać kryzys migracyjny nie za europejski, ale globalny, w którym Unia może odegrać rolę przywódczą” – oświadczył Grandi. Wyjaśnił, że potrzebna jest „lepsza prewencja” dotycząca fal migracyjnych.

Unia Europejska jego zdaniem musi „odegrać ważniejszą polityczną rolę w rozwiązywaniu konfliktów i w działaniach w krajach pochodzenia migrantów”. Państwom tym, dodał, potrzebna jest większa pomoc.

foto. UNCHR/Achilleas Zawillais

UNHCR: 5 tys. może wynieść w 2016 r. liczba ofiar na Morzu Śródziemnym
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze