fot. EPA/YAHYA ARHAB

Uniwersytet muzułmański odznaczył teologa jezuitę

Uniwersytet Muzułmański mieście Aligarh w północnoindyjskim stanie Uttar Pradeś przyznał swa nagrodę im. Sira Syeda niemieckiemu teologi jezuickiemu ks. Christianowi W. Trollowi. Wyrażono w ten sposób uznanie dla jego osiągnięć w dziedzinie badań islamskich i za jego wkład do dialogu i stosunków islamo-chrześcijańskich.

Dziekan Wydziału Studiów Koranicznych tej uczelni prof. Abdul Kidwai zapowiedział, że nagroda zostanie wręczona 17 października br. podczas specjalnej uroczystości, zorganizowanej przez tę placówkę.

W notatce przesłanej do watykańskiej agencji misyjnej FIDES prof. Troll zapewnił, że czuje się „bardzo zaszczycony” przyznaniem mu tego prestiżowego wyróżnienia. Mówiąc o swej drodze naukowej zaznaczył, że bada on „różne tradycje muzułmanów w Azji Południowej”, próbując zrozumieć „gorące zagadnienia, które wielu przywódców podejmowało w ostatnich 200 latach”.

Laureat podkreślił, że patron nagrody – Sir Syed był indyjskim filozofem muzułmańskim, żyjącym w XIX wieku i to jego postać była dlań natchnieniem. Syed był „wielkim przywódcą swego ludu i uczynił wiele dla wspierania poszanowania drugiego człowieka, głębokiego zrozumienia i solidarności ponad ścisłymi granicami podziałów wyznaniowych”.

Christian Troll – obecnie emerytowany profesor jezuickiej Szkoły Teologicznej we Frankfurcie nad Menem – kształcił się w Szkole Studiów Wschodnich i Afrykańskich, uzyskując tam doktorat. W latach 1976-88 był profesorem studiów islamskich w Instytucie Badań Religijnych Vidyajyoti w Delhi. W latach 1993-99 wykładał na Papieskim Instytucie Orientalnym w Rzymie oraz był profesorem zwyczajnym na Wydziale Teologii Uniwersytetu w Ankarze. W 1999 został dyrektorem Forum Stosunków Chrześcijańsko-Muzułmańskich w Akademii Katolickiej w Berlinie. Od 2001 prowadzi wykłady nt. islamu i stosunków islamsko-chrześcijańskich na Wydziale Teologicznym św. Jerzego we Frankfurcie. Od 1990 do 2005 był również członkiem Kommisji ds. Stosunków Religijnej z Muzułmanami, działającej w łonie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Napisał cztery książki poświęcone islamowi w Indiach oraz współpracował przy wydaniu wielu innych prac i dzieł podejmujących zagadnienia dialogu między chrześcijanami a muzułmanami, ze szczególnym uwzględnieniem islamu w Indiach.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze