fot. YouTube

Upomnienie dla dominikanina ojca Gużyńskiego

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jako „nieroztropne i zagrażające prawdom wiary” ocenił prowincjał dominikanów ojciec Paweł Kozacki wypowiedzi ojca Pawła Gużyńskiego. Jak poinformował o. Kozacki w oświadczeniu, o. Gużyński, po wysłuchaniu opinii komisji teologicznej, dostał upomnienie kanoniczne.

Zdjęcie: prowincjał ojciec Kozacki

We wrześniu list otwarty w sprawie publicznych wypowiedzi o. Gużyńskiego skierował do prowincjała o. Andrzej Potocki, też dominikanin. W liście prosił przełożonego „o podjęcie działań, które ukrócą medialną aktywność o. Pawła Gużyńskiego”. Wcześniej pod internetową petycją w tej sprawie podpisało się ponad 10 tysięcy osób.

Kontrowersyjna medialna aktywność?
Chodziło m.in. o wywiad, którego o. Gużyński udzielił „Gazecie Wyborczej”. Odnosząc się w nim do inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję” miał stwierdzić, że inicjatywy, które „nie są poprzedzone rzetelną debatą ekspercką i publiczną, podejmowane nawet w najbardziej szczytnym celu”, uważa za „szkodliwe społecznie”. 11 września o. Kozacki poinformował w specjalnym oświadczeniu, że zostanie powołana komisja, która zbada wypowiedzi o. Gużyńskiego.

Zagrożenie dla prawd wiary
W oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na oficjalnej stronie internetowej Prowincji Polskiej Braci Kaznodziejów (dominikanów) o. Kozacki zaznaczył, że po wysłuchaniu opinii komisji teologicznej powołanej do oceny publicznych wypowiedzi o. Gużyńskiego, udzielił mu upomnienia kanonicznego. Dodał, że wypowiedzi dominikanina „były w niektórych przypadkach nieroztropne i zagrażające prawdom wiary”. „Wezwałem też o. Pawła do roztropności podczas przyszłych publicznych wypowiedzi” – napisał prowincjał dominikanów.

fot: dominikanie.pl

Kontakt z mediami – tak, ale roztropny
„Wobec wątpliwości co do zgodności niektórych wypowiedzi ojca Pawła Gużyńskiego z nauczaniem Kościoła, poleciłem mu zorganizowanie i przeprowadzenie wewnętrznej dominikańskiej debaty dotyczącej stosunku prawa naturalnego i prawa stanowionego oraz roli Kościoła w demokratycznym stanowieniu prawa” – napisał prowincjał.

Zobacz także
Wasze komentarze