Uroczystość Spotkania Pańskiego – święto prawosławnej młodzieży

W środę przypada cerkiewna uroczystość Spotkania Pańskiego. Od 25 lat obchodzone jest też wtedy święto młodzieży prawosławnej, proklamowane przez liderów Syndesmosu – największej na świecie federacji prawosławnych bractw i szkół teologicznych.

Święto Spotkania Pańskiego było znane w Kościele wschodnim już w IV wieku; w kalendarzu liturgicznym Cerkwi przypada 15 lutego. Upamiętnia przyniesienie Jezusa po raz pierwszy do świątyni jerozolimskiej 40 dni po narodzinach.

Proklamowanie święta młodzieży właśnie w tym dniu oznacza jej symboliczne wejście do wspólnoty prawosławnej. Dlatego nabożeństwa odprawiane są wówczas w intencji młodych prawosławnych.

Największe skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim. W białostockiej katedrze św. Mikołaja liturgii przewodniczył abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Wzięły w niej udział tłumy wiernych.

W Warszawie liturgia z okazji Spotkania Pańskiego była sprawowana w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny oraz w kaplicy akademickiej przy Centrum Kultury Prawosławnej.

Bractwo Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej przygotowało program obchodów związanych z tym świętem, w którym uczestniczą też goście zagraniczni.

Po liturgii w białostockiej cerkwi Św. Mikołaja w pobliskim Centrum Kultury Prawosławnej odbyło się w środę spotkanie z wykładem o zagrożeniach duchowości. W najbliższy piątek odbędzie się też bal młodzieży prawosławnej, na sobotę zaś zaplanowano kulig, a po nim – udział w religijnych uroczystościach w Ostrowie Północnym i w Supraślu.

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej odbyły się też m.in. w Krakowie.

Syndesmos, który w 1992 roku proklamował święto prawosławnej młodzieży, został utworzony w 1953 roku. Jest największą organizacją prawosławną i jedną z największych na świecie chrześcijańskich organizacji młodzieżowych. Skupia ponad 120 prawosławnych organizacji młodzieżowych i szkół teologicznych z kilkudziesięciu krajów. Organizacja działa na rzecz integracji młodzieży z różnych krajów, m.in. organizując spotkania, szkolenia, konferencje i obozy.

W Polsce do Syndesmosu należą, oprócz Bractwa Młodzieży Prawosławnej, także Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze