stanisław suchowolc

fot. kadr z materiału Telewizji Republika (YouTube)

Uroczystości w rocznicę niewyjaśnionej śmierci kapelana Solidarności

Mszą świętą i złożeniem kwiatów uczczono w niedzielę w Białymstoku 31. rocznicę niewyjaśnionej dotąd, tragicznej śmierci księdza Stanisława Suchowolca. Kapelan białostockiej „Solidarności” zginął w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 r. w pożarze na plebanii.

Okolicznościowa msza św. odprawiona została w parafii Niepokalanego Serca Maryi w białostockich Dojlidach, gdzie ks. Suchowolec pracował przed laty i gdzie w pożarze plebanii zginął. Miał 31 lat.

>>> Jurku, pomóż wybrać właściwą drogę… Taki był ks. Jerzy [REPORTAŻ] 

Niedzielnej mszy przewodniczył abp Edward Ozorowski, a wzięli w niej udział: minister edukacji Dariusz Piontkowski, władze województwa, parlamentarzyści, przedstawiciele „Solidarności” oraz poczty sztandarowe. Po mszy św. na grobie księdza Suchowolca, który znajduje się przy kościele w Dojlidach, złożono wieńce i kwiaty.

popiełuszko

Ks. Jerzy Popiełuszko – przyjaciel ks. Suchowolca fot. Wikimedia Commons

Przewodniczący podlaskiej „Solidarności” Józef Mozolewski mówił na zakończenie mszy św., że dotąd śmierć ks. Suchowolca nie została wyjaśniona. „Wołamy o prawdę” – mówił i dodał, że dzisiaj różnego rodzaju morderstwa po wielu latach udaje się wyjaśnić.

„Głęboko wierzymy, że również ta śmierć, ta męczeńska śmierć ks. Stanisława Suchowolca, również zostanie wyjaśniona” – podkreślał i mówił, że wiele instytucji, które o to pyta mówi mu, iż „na dzień dzisiejszy jest to niemożliwe”.

Mozolewski przypomniał też, że w ubiegłym roku, w 30. rocznicę śmierci ks. Suchowolca oraz ks. Stefana Niedzielaka Sejm RP podjął uchwałę upamiętniającą tych księży. „W myśl tej uchwały i w myśl naszych oczekiwań (działaczy „Solidarności” – PAP) pragniemy i oczekujemy, by to morderstwo, ta śmierć została wyjaśniona” – podkreślił na zakończenie Mozolewski.

„Trzeba, abyśmy tę wolność naprawdę głęboko i z mądrością umieli przeżywać, abyśmy nie popadli w karykaturę wolności, w jej zaprzeczenie, jakim jest o wiele większe zniewolenie ducha” – mówił.

W 2018 r. IPN – po wielu latach poszukiwania dowodów – informował ostatecznie, że nie ma podstaw do podjęcia na nowo, prawomocnie umorzonego śledztwa ws. śmierci ks. Suchowolca. W związku z taką decyzją, akta historyczne sprawy zostały zwrócone Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku. Jak poinformował PAP rzecznik pionu śledczego IPN prokurator Robert Janicki, ta sytuacja nie zmieniła się.

Pierwsze śledztwo ws. okoliczności śmierci ks. Suchowolca, prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Białymstoku, zakończyło się 16 czerwca 1989 r. ustaleniem, że przyczyną pożaru na plebanii był zepsuty grzejnik elektryczny; ponieważ nie stwierdzono, by doszło do przestępstwa – zostało umorzone. W śledztwie pominięto jednak całkowicie wątek polityczny i fakt, że miały miejsce liczne groźby pod adresem duchownego ze względu na jego działalność w ówczesnej opozycji, a nim samym interesowała się SB.

Rocznica Nocy Kryształowej fot. PAP/Maciej Kulczyński

Rocznica Nocy Kryształowej fot. PAP/Maciej Kulczyński

Postępowanie podjęte zostało na nowo 22 października 1991 roku. Po zasięgnięciu nowej opinii biegłych Prokuratura Wojewódzka w Białymstoku oceniła, iż pożar plebanii był „zbrodniczym podpaleniem” i doszło do zabójstwa. 23 sierpnia 1993 r. ponownie umorzyła jednak to śledztwo, tym razem z powodu niewykrycia sprawców przestępstwa.

Nowych dowodów, które pozwoliłyby podjąć to śledztwo na nowo, szukał od wielu lat pion śledczy IPN, w szerszym postępowaniu dotyczącym istnienia zbrodniczych struktur w dawnym MSW w latach 1956-89, którym przypisuje się m.in. zamachy na duchownych i działaczy opozycji, stanowiące zbrodnie komunistyczne.

>>> Ksiądz Jerzy Popiełuszko – błogosławiony znany na całym świecie

Od kwietnia 2017 roku sześć wątków tego obszernego postępowania, dotyczącego związku przestępczego działającego w MSW, analizowanych było w Referacie Śledczym w Bydgoszczy – Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku.

Prokurator Mieczysław Góra z Referatu Śledczego w Bydgoszczy informował PAP, że w sprawie śmierci księdza Suchowolca, prowadzone były tzw. czynności sprawdzające przed ewentualnym podjęciem śledztwa na nowo – w kierunku popełnienia zbrodni komunistycznej (w rozumieniu zapisów ustawy z 1998 roku o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu). Podstaw do takiego podjęcia śledztwa nie udało się jednak znaleźć.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze