Fot. pixabay

Urzędy wojewódzkie rozpatrzyły rekordową liczbę wniosków ws. zezwolenia na pobyt

W ubiegłym roku urzędy wojewódzkie rozpatrzyły rekordową liczbę wniosków dotyczących udzielenia zezwolenia na pobyt dla cudzoziemców – poinformował rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. Decyzje otrzymało nieco ponad 270 tys. osób.

Urząd do Spraw Cudzoziemców poinformował, że powyższa liczba sprawia, że w ubiegłym roku zakończono o 30%. więcej spraw niż w 2020 r. Rzecznik UdSC zaznaczył, że cudzoziemcy migrują do Polski głównie w celu podejmowania pracy.

Najpopularniejsze regiony

„W związku z tym najpopularniejszymi regionami, w których się osiedlają są województwa z dużymi aglomeracjami miejskimi. W 2021 r. najwięcej decyzji dotyczących zezwoleń na pobyt wydały: Mazowiecki Urząd Wojewódzki – 80,5 tys., Małopolski Urząd Wojewódzki – 31,8 tys., Wielkopolski Urząd Wojewódzki – 28,5 tys. oraz Dolnośląski Urząd Wojewódzki – 26,3 tys.” – powiedział Jakub Dudziak.

Dodał, że w ubiegłym roku wszystkie urzędy zakończyły więcej postępowań z zakresu legalizacji pobytu cudzoziemców niż w 2020 r. Największy procentowy wzrost wydanych decyzji odnotowały: Dolnośląski Urząd Wojewódzki – o 100%, Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki – o 76%, Kujawsko – Pomorski Urząd Wojewódzki – o 50% oraz Śląski Urząd Wojewódzki – o 41%.

>>> Polska – Ukraina: mecz o pokój

fot. pixabay

Skąd pochodzi największa liczba cudzoziemców?

„Z wydanych w ubiegłym roku rozstrzygnięć urzędów wojewódzkich, prawie 81% stanowiły decyzje pozytywne o udzieleniu zezwolenia na pobyt. Udział decyzji negatywnych wyniósł 15%, a nieco ponad 4% spraw umorzono” – przekazał Dudziak. Dodał, że najwięcej rozstrzygnięć otrzymali obywatele Ukrainy – 190 tys. osób, Białorusi – 20 tys. osób, oraz Gruzji – 9 tys. osób.

UdSC poinformował, że stale wzrasta również liczba rozpatrywanych spraw odwoławczych z zakresu legalizacji pobytu. W poprzednim roku Urząd do Spraw Cudzoziemców zakończył prawie 110% więcej postępowań niż w 2020 r.

UdSC przypomniał, że od 29 stycznia tego roku obowiązuje nowelizacja ustawy o cudzoziemcach i niektórych innych ustaw. Regulacja wprowadza ona szereg ułatwień dla obcokrajowców migrujących do Polski w celu podejmowania pracy. Nowe przepisy mają – jak zaznacza UdSC – przyczynić się do dalszego usprawniania prowadzonych postępowań z zakresu legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze