fot. Unsplash/stavrialena-gontzou

USA: biskupi zwolnili duszpasterzy akademickich popierających „katolickie LGBTQ”

W dwóch duszpasterstwach akademickich, prowadzonych przez amerykańskich paulistów misjonarzy przy uniwersytetach stanowych w Ohio i Teksasie, miejscowi biskupi postanowili, że do końca lipca br. zmienią się tam duszpasterze i profil ich działalności. W obu wypadkach zakonnicy popierali m.in „katolickie wersje LGBTQ”.

Pierwsza sprawa dotyczy Centrum Newmana im. św. Tomasza Morusa przy uniwersytecie stanowym w mieście Columbus – stolicy stanu Ohio. Od 1956 prowadzili je członkowie amerykańskiego Misyjnego Zgromadzenia św. Pawła, posługującego studentom, wykładowcom i innym pracownikom wyższych uczelni. Dziennik „The Columbus Dispatch” z 18 lipca nowy (od 31 maja) biskup tego miasta Earl Fernandes podziękował paulistom za dotychczasową działalność. Na ich miejsce 12 bm. mianował nowego duszpasterza, ks. Adama Streitenbergera, kierującego dotychczas diecezjalnym programem ewangelizacji.

Decyzja biskupa

Decyzję tę ogłosił ks. René Constanza, przełożony generalny zakonu, którego centrala znajduje się w Nowym Jorku. „Biskup Ferenandes poinformował nas, że nie chce już mieć nas [paulistów] na tej placówce. I że nasza działalność ma się tam zakończyć 31 lipca br. (…) Biskup zamierza wprowadzić duże zmiany dotyczące istoty tego posługiwania” – napisał generał amerykańskich paulistów.

>>> Papież wysłał list w sprawie osób LGBT do słynnego jezuity. Co napisał Franciszek?

Wtopienie LGBTQ w struktury Kościoła

Prowadzony przez nich ośrodek był powszechnie znany jako „przyjazny LGBTQ”. Podkreślały to zwłaszcza takie nie uznane przez Kościół stowarzyszenia jak „New Ways Ministry” (Nowe Sposoby Posługiwania) i „Dignity Columbus”, których celem jest „wtopienie LGBTQ w struktury Kościoła”.

W Centrum Newmana ostatnio działało 4 zakonników, z których jeden – ks. Vinny McKiernan miał nawet 91 lat. Ich przełożony, ks. Ed Nowak boleje nad tą „nieprzekonsultowaną decyzją biskupa”, ale z drugiej strony tamtejsze „Wiadomości Diecezjalne” wspominają o „(nowych) możliwościach duszpasterskich w środowisku, z którym ma związek ok. 60 tys. studentów i pracowników”.

Z kolei biskup Joe Vasques z diecezji Austin w Teksasie ogłosił, że – podobnie jak w Ohio – „w lipcu br. księża diecezjalni przejmą – w miejsce dotychczas działających tam paulistów – duszpasterstwo akademickie przy miejscowym uniwersytecie”. W okolicznościowym liście wyjaśnił, że podjął „po długiej modlitwie i głębokim rozeznaniu postanowiłem, że prowadzenie tego duszpasterstwa powierzę księżom diecezjalnym”. Wyraził przekonanie, że „przyniesie to większy pożytek diecezji i jej obecności na kampusie uniwersytetu w Teksasie”. W Austinie pauliści działali od 1908, a w 1913 rozpoczęli tam posługę duszpasterską dla studentów.

Misyjne Zgromadzenie św. Pawła (Paulist Fathers) to amerykańskie zgromadzenie zakonne. Zgodnie ze swoim charyzmatem działa apostolsko m.in. na uczelniach amerykańskich. Spośród 19 ich placówek tylko jedna istnieje za granicą – w Rzymie. Wspólnotę założył w 1858 ks. Isaac Hecker we współpracy z księżmi George Deshonem, Augustinem Hewitem i Francisem A. Bakerem.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze