fot. unsplash

USA: jakie zagrożenia wynikają z nowej ustawy równościowej?

Na zagrożenia, jakie niesie ze sobą proponowane ustawodawstwo zawarte w Equality Act 2021 (ustawie równościowej, która ma umocnić sytuację osób LGBT w USA) ostrzegli amerykańscy biskupi. Ma być ona jeszcze w tym tygodniu rozpatrywana przez Kongres USA.

W liście do członków Kongresu pięciu przewodniczących komisji Konferencji Biskupów Katolickich USA (USCCB) zauważyło, że ustawa, która ma chronić osoby o skłonnościach homoseksualnych lub doświadczających niezgodności płciowej przed dyskryminacją, stanowi w istocie narzucenie przez Kongres nowatorskich i dzielących poglądów dotyczących „płci kulturowej” jednostkom i organizacjom. Obejmuje to odrzucanie różnicy płci i fałszywe przedstawianie płci jako jedynie konstruktu społecznego. Biskupi przytaczają słowa papieża Franciszka, który w adhortacji „Amoris laetitia” wskazał, że „płeć biologiczną (sex) oraz rolę społeczno-kulturową płci (gender) można odróżniać, ale nie rozdzielać” i zaznaczył, że „Czym innym jest zrozumienie ludzkiej słabości i złożoności życia, a czym innym akceptacja ideologii, które domagają się oddzielenia od siebie nierozłącznych aspektów rzeczywistości” (n.56). Dodają, że ustawa ta może być również interpretowana jako zawierająca upoważnienie do aborcji.

>>> Specjalne oświadczenie abp. Gądeckiego ws. Europejskiej Karty Równości

EPA/Jorge Nunez

Biskupi ostrzegli przed zagrożeniami, jakie proponowane ustawodawstwo stwarza zarówno dla ludzi wierzących, jak i niewierzących, w odniesieniu do nakazów odnoszących się do organizacji charytatywnych i ich beneficjentów, opieki zdrowotnej i innych praw sumienia, finansowania aborcji przez podatników, wolności słowa, sportów kobiecych i obiektów związane z płcią, itd.

>>> Jak chrześcijanin rozumie (i powinien rozumieć) równość, sprawiedliwość społeczną i solidarność?

Autorzy listu wskazują na konieczność poszanowania prawa każdej osoby do pracy zarobkowej, wolnej od niesprawiedliwej dyskryminacji lub prześladowania, oraz dostępu do dóbr podstawowych, a także szacunku dla osób o różnych przekonaniach. Stwierdzili że jednak proponowana ustawa równościowa zamiast afirmować ludzką godność, dyskryminowałaby ludzi wierzących.

List podpisali przewodniczący komisji edukacji katolickiej, sprawiedliwości, wolności religijnej; ds. małżeństwa; oraz obrony życia episkopatu katolickiego USA.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze