Fot. EPA/KCNA

USA: nie będzie spotkania z Kimem podczas wizyty w Korei Północnej

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo nie spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem podczas zaplanowanej na przyszły tydzień wizyty w KRLD – poinformowała w czwartek rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert.

Przyszłotygodniowa wizyta Pompeo w KRLD będzie już czwartą w tym roku i drugą od historycznego czerwcowego spotkania w Singapurze między prezydentem USA Donaldem Trumpem i przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem.

Szef amerykańskiej dyplomacji nie spotka się z Kimem. „Nie mamy takiego spotkania w planie” – powiedziała Nauert.

Mike Pompeo ogłosił w czwartek, że specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych do Korei Północnej będzie Stephen Biegun, wiceprezes koncernu motoryzacyjnego Ford. Dodał, że w przyszłym tygodniu wspólnie udadzą się do KRLD.

Biegun „będzie kierował polityką USA wobec Korei Płn.” i „przewodził naszym wysiłkom”, by doprowadzić do denuklearyzacji KRLD – przekazał Pompeo na konferencji prasowej w Waszyngtonie.

Podczas szczytu w Singapurze Kim powtórzył, że jest zaangażowany na rzecz „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”. Wcześniej deklarację taką złożył 27 kwietnia podczas spotkania z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem. Ale tym deklaracjom intencji nie towarzyszył żaden harmonogram ani metody postępowania, co jest dalekie od „pełnej, weryfikowalnej i nieodwracalnej” denuklearyzacji, której domagają się Stany Zjednoczone” – zwraca uwagę agencja AFP.

W zeszłym tygodniu Departament Stanu USA ocenił, że rozmowy z Koreą Północną idą „w dobrym kierunku”, odnosząc się do rozmów za zamkniętymi drzwiami prowadzonych między Waszyngtonem i Pjongjangiem. 

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze