epa06197448 A view of a fallen tree after the passage of Hurricane Irma, in Miami, Florida, USA, 10 September 2017. Hurricane Irma hit Florida on 10 September, after battering Cuba and several Caribbean islands. Heavy rain and hurricane-force winds battered both the east and west coasts of southern Florida. EPA/ALVARO BLANCO Dostawca: PAP/EPA.

USA: ogłoszono stan klęski żywiołowej

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prezydent Donald Trump ogłosił w niedzielę Florydę rejonem stan klęski żywiołowej co umożliwa uruchomienie pomocy ze środków federalnych dla ofiar żywiołu. Trump ogłosił też, że „bardzo szybko” uda się na Florydę.

Pomoc ma być przeznaczona m. in. na zapewnienie tymczasowego zakwaterowania dla osób, których domy zostały zniszczone, lub znacznie uszkodzone a także na finansowanie remontów mniej zniszczonych domów. Fundusze federalne mają być także przeznaczone na niskooprocentowane pożyczki dla właścicieli nieubezpieczonych domów. W pierwszej kolejności pomoc federalną mają otrzymać mieszkańcy najbardziej dotkniętych przez żywioł hrabstw Charlotte, Collier, Hillsborough, Lee, Manatee, Miami-Dade, Monroe, Pinellas i Sarasota.

Fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER

W rozmowie z dziennikarzami po powrocie do Białego Domu z Camp David, Trump zauważył, że Amerykanie „mieli trochę szczęścia” bowiem Irma nieco zmieniła swój kurs, omijając centralną cześć Florydy i kierując się w kierunku jej zachodniego wybrzeża. Prezydent podkreślił, że usunięcie zniszczeń pochłonie „na pewno dużo pieniędzy”, ale teraz o tym nie myśli bowiem obecnie najważniejsze jest ratowanie życia. „Mam nadzieję, że na jego (huraganu) drodze nie znajdzie się dużo ludzi. Próbowaliśmy ostrzec wszystkich i większość wyjechała” – dodał.

Trump pogratulował dobrej współpracy różnych służb ratunkowych i władz lokalnych na Florydzie, co ułatwiło szybkie niesienie pomocy. Media podkreślają, że klęski żywiołowe – wcześniej w Teksasie i obecnie na Florydzie – to pierwsze poważne wyzwanie dla Trumpa jako prezydenta i jego zdolności przywódczych. 

Fot. PAP/EPA/ALVARO BLANCO

USA: ogłoszono stan klęski żywiołowej
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze