Sir Robert ze skautami podczas obozu na Wyspie Brownsea, fot. YouTube

USA: polscy harcerze i harcerki jadą na światowe Jamboree Skautowe

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ponad 400-osobowa grupa ze Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Leśnej Szkółki uda się za ocean na Światowe Jamboree Skautowe do USA. Wydarzenie odbędzie się od 22 lipca do 2 sierpnia.

W tym roku ponad 40 000 skautów, w tym harcerki i harcerze spotka się w Wirginii Zachodniej w USA. Światowe Jamboree Skautowe jest największym regularnie odbywającym się zlotem organizowanym przez Światową Organizację Ruchu Skautowego. To przede wszystkim wydarzenie edukacyjne, które przyczynia się do szerzenia idei pokoju i budowania porozumienia pomiędzy narodami. Młodzież wywodząca się z różnych kultur i wyznająca różne religie spotka się, by przeżyć wyjątkową przygodę i nawiązać nowe przyjaźnie.

[Czuwać, czyli być szczęśliwszym]

Uczestnikami zlotu mogą być członkowie organizacji skautowych należących do Światowej Organizacji Ruchu Skautowego, którzy mają 14-17 lat. A można na niego pojechać tylko raz w życiu.

W ramach przygotowań do Jamboree patrole wykonywały wiele zadań, aby jeszcze lepiej poznać miejsce, do którego się udadzą. Poznawali oni kulturę amerykańską, dowiadywali się również między innymi jak dokładnie 100 lat temu nawiązano kontakty dyplomatyczne pomiędzy Polską a USA. Na program edukacyjny na samym zlocie składają się przede wszystkim mikrokonkursy, wystawy, projekty, gry. Zajęcia podzielone są na modułowe bloki poranne i popołudniowe. To właśnie dzięki modułowej budowie programu, każdy skaut ma możliwość uczestniczenia we wszystkich zajęciach tematycznych.

14 lipca członkowie reprezentacji zaczęli wylatywać do USA. Kulminacyjnym momentem będzie czwartek 18 lipca, kiedy to na Lotnisku Chopina swoją wielką przygodę zaczynać będzie ponad 300 członkiń i członków reprezentacji na Światowe Jamboree Skautowe. Zapraszamy serdecznie na godzinę 14:00, na krótki briefing prasowy, po którym będzie możliwość porozmawiania z członkami reprezentacji.

fot. Michał Jóźwiak

Mecenasem wyjazdu jest Grupa Energa, a Zadanie jest wspierane przez Grupę ENERGA w ramach Strategii CSR Grupy ENERGA a Partnerem wyjazdu ZHP na Jamboree 2019 jest PKN ORLEN. Patronat honorowy nad wyjazdem objął Premier RP Mateusz Morawiecki. Wraz z harcerzami na Jamboree udadzą się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

[Przygotowani przez harcerstwo]

Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem, które od 1918 roku wspiera wychowywanie kolejnych pokoleń młodych Polaków. W 1989 roku powstał jednak Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, który jednoczy wysiłki niezależnych środowisk harcerskich (które w okresie komunizmu utraciły swoją niezależność) poprzez powołanie alternatywnej ogólnopolskiej organizacji harcerskiej. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej odwołuje się do tradycji ideowej skautingu i polskiego harcerstwa, chce kontynuować zasady programowe, metodyczne i organizacyjne Związku Harcerstwa Polskiego lat 1918–1939 oraz twórczo rozwijać dorobek niezależnych środowisk harcerskich działających po 1945 w ZHP i poza nim. ZHR używa tradycyjnego hymnu, odznak i symboliki harcerskiej. 

Zobacz także
Wasze komentarze