USA: rozbudowa Narodowego Sanktuarium św. Elżbiety Anny Seton
W związku z coraz większym napływem pielgrzymów do Narodowego Sanktuarium św. Elżbiety Anny Seton w Emmitsburgu w stanie Maryland we wrześniu ub.r. w pełni otwarto tam kosztem 4 mln dolarów Centrum Informacji i Muzeum. Oznajmił o tym w wywiadzie dla agencji CNA Rob Judge – dyrektor zarządzający tego obiektu. Dodał, że „3 stycznia rozpoczęliśmy dwuletnie obchody 250. rocznicy urodzin i 50. rocznicy kanonizacji tej pierwszej rodowitej Amerykanki, ogłoszonej przez Kościół świętą.
Przyszła święta urodziła się 28 sierpnia 1774 r. w Nowym Jorku jako Elizabeth Ann Bayley w rodzinie anglikańskiej. Gdy miała trzy lata, zmarła jej matka. W wieku 19 lat wyszła za bogatego biznesmena, właściciela statków Williama M. Setona, z którym miała trzy córki i dwóch synów. Ich ślub pobłogosławił pierwszy episkopalny biskup Nowego Jorku Samuel Provoost.
Na początku XIX w. firma męża zbankrutowała, on sam ciężko to przeżył i pogłębiła się w nim gruźlica, na którą chorował już wcześniej. Aby ratować jego zdrowie w cieplejszym i łagodniejszym klimacie, małżonkowie z najstarszą córką wyjechali do Włoch, gdzie jednak jej mąż zmarł 27 grudnia 1803 r. Osamotniona wdowa znalazła wsparcie u zamożnej rodziny włoskiej Filicchich i pod jej wpływem przeszła na katolicyzm. Oficjalnie przyjęto ją do Kościoła już w Nowym Jorku 14 marca 1805 r. W rok później jedyny w owym czasie biskup katolicki w Stanach Zjednoczonych John Carroll z Baltimore udzielił jej sakramentu bierzmowania.
>>> USA: episkopat wskazuje na różnicę między błogosławieństwem sakramentalnym, a duszpasterskim
Wyczulona na sprawy biednych i potrzebujących, a zarazem zatroskana o religijne wychowanie młodzieży Elżbieta założyła najpierw w 1807 r. Akademię dla młodych dziewcząt, po czym pod wpływem przypadkowego spotkania z francuskim sulpicjaninem o. Louisem G. V. DuBourgiem (1766-1833), późniejszym arcybiskupem Besançon, założyła w 1809 r. w Emmitsburgu Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Józefa, którego celem było i jest do dziś służenie ubogim, upośledzonym i dyskryminowanym. Zmarła, podobnie jak jej mąż, na gruźlicę 4 stycznia 1821 r. w Emmitsburgu.
Błogosławioną ogłosił ją 17 marca 1963 r. św. Jan XXIII a świętą – 14 września 1975 r. św. Paweł VI.
Dwuletnie uroczystości ku czci pierwszej rodzimej świętej Amerykanki zbiegają się z Krajowym Kongresem Eucharystycznym, który w dniach 17-21 lipca br. odbędzie się w Indianapolis w stanie Indiana. Spodziewany jest w nim udział ok. 80-100 tys. wiernych, którzy mają przybyć na to wydarzenie, pokonując ok. 6,5 tys. mil 4 szlakami pielgrzymkowymi. Jeden z nich nazywa się właśnie Wschodnia Droga im. Seton, gdyż wiedzie on przez sanktuarium świętej. Według dyrektora Judge’a pątnicy są tam oczekiwani w dniach 5-6 czerwca. Wezmą udział w dwudniowych dniach modlitwy i skupienia oraz obejrzą nowy film o nabożeństwie świętej do Eucharystii i roli, jaką ten sakrament odegrał w jej nawróceniu na katolicyzm. W Centrum Informacyjnym można oglądać także serie innych poświęconych jej filmów zatytułowanych „Ziarna Nadziei” (Seeds of Hope).
Zgodnie z duchem założonego przez świętą Zgromadzania od 2018 r. odbywają się tam rekolekcje dla różnych środowisk i osób „znajdujących się w trudnej sytuacji”. „Wszystkie związane z nimi wydatki, koszty transportu i posiłki są prawie w całości pokrywane z wpływów, jakie mamy tu, w sanktuarium oraz od indywidualnych darczyńców. W ten sposób staramy się dziś realizować charyzmat świętej” – oświadczył dyrektor Rob Judge.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |