wikipedia/canva

USA: św. Juda Tadeusz z misją „ekumeniczną” dotyka serc milionów ludzi

Podróżująca po Stanach Zjednoczonych od września ub.r. relikwia dłoni św. Judy Tadeusza – patrona od spraw beznadziejnych – dotarła obecnie do Kalifornii. Wikariusz biskupi ds. ekumenizmu diecezji Orange w tym stanie, ks. Al Baca, powiedział, że modliło się tam przed nią ok. 23 tys. katolików, a ok. 15,5 mln miało z nią kontakt za pośrednictwem programów internetowych. Relikwia ta jest także wypożyczana innym wyznaniom, zwłaszcza Ormiańskiemu Kościołowi Apostolskiemu.

„Nie możemy wprawdzie wraz z nimi odprawiać wspólnie Mszy św., ale możemy wspólnie czcić relikwie tego świętego” – wyjaśnił to ekumeniczne wydarzenie wikariusz.

Według strony internetowej „Tour of the Relics of St. Jude the Apostle” (Podróż relikwii św. Judy Apostoła) ramię tego szczególnie czczonego patrona od spraw beznadziejnych zostało przeniesione ok. 1623 z jego grobowca, dzielonego ze szczątkami apostoła Szymona, pod głównym ołtarzem św. Józefa w lewym transepcie Bazyliki św. Piotra, do drewnianego relikwiarza w kształcie ramienia udzielającego błogosławieństwa. Pozostało tak we Włoszech przez wieki aż do teraz.

>>> Juda Tadeusz. Święty nadziei w beznadziei

W ubiegłym roku „Treasures of the Church” (Skarby Kościoła) – organizacja non-profit z siedzibą w Detroit – otrzymała upoważnienie od kardynała Angelo De Donatisa, wikariusza generalnego diecezji rzymskiej, na sprowadzenie relikwii do USA. Odpowiedzialny za to jest dyrektor „Skarbów” ks. Carlos Martins, mianowany przez Kościół wikariuszem relikwii. Ręka św. Judy przybyła najpierw do stanu Illinois we wrześniu 2023, następnie trafiła do kościołów w 28 innych stanach i wreszcie do Kalifornii, po której podróżuje prawie dwa miesiące.

Fot. PAP/EPA/CJ GUNTHER

Ekumeniczny wątek relikwii, dotyczy szczególnie chrześcijan Armenii. W Ormiańskim Kościele Apostolskim istnieje tradycja, że święci Juda Tadeusz i Bartłomiej ewangelizowali i ponieśli śmierć męczeńską właśnie w tym kraju. Według książki „Ormiańskie legendy i festiwale” Louisa Boettigera (1920), będącej kroniką historii króla Abgara z Edessy, król ten miał doświadczyć spotkania z obrazem Chrystusa „nie uczynionym ręką ludzką”, przekazanym mu – jak głosi tradycja – właśnie przez św. Judę. Dlatego jego relikwia nawiedza zwłaszcza kościoły ormiańskie w Ameryce.

Po diecezji Orange trafiła ona ostatnio do archidiecezji Los Angeles, gdzie 5000 osób ustawiło się w długiej kolejce przed kościołem katolickim pod wezwaniem tego świętego w Westlake Village na północny zachód od centrum Los Angeles. Na północy stanu relikwię przyjęto z takim samym entuzjazmem.

>>> Wzruszające wykonanie „Hymnu do Ducha Świętego” [WIDEO]

Proboszcz kościoła św. Antoniego z Padwy w Novato w archidiecezji San Francisco ks. Felix Lim powiedział: „Pielgrzymi: młodzi i starzy, ze wszystkich ras i kultur, przybyli z Novato, San Rafael, Santa Rosa, Sacramento, a nawet z Alaski.  Dzielili się swoimi historiami o osobistych przedmiotach, które przynieśli, aby dotknąć gabloty z relikwiami, np. zdjęcie ukochanej córki, krzyż od babci, medalik od ojca i posążek Maryi z Włoch”.

Mieszkanka Novato – Lorraine Dollwet przybyła do tego kościoła, ale jej problemy fizyczne uniemożliwiły jej czekanie w kolejce. „Wróciłam do domu i przez resztę dnia i wieczór oglądałam transmisję na żywo” – powiedziała. Dodała, że jej zmarły mąż Nick miał na drugie imię Jude i „stale darzymy tego świętego wielką miłością”.

Wstawiennictwo św. Judy przez całą historię Kościoła odbija się echem wśród ludzi, nie było więc trudno wzbudzić w ludziach entuzjazm dla jego relikwii” – stwierdził ks. Baca. Przyznał jednak, iż organizatorzy nie spodziewali się aż tak wielkiego odzewu, jaki wywołała ręka tego świętego. „Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem tego, jak ludzie przychodzą, aby spędzić czas z relikwiami św. Judy” – powiedział wikariusz ds.  ekumenizmu diecezji Orange.

Tak pozytywne przyjęcie było dla niego kolejnym dowodem większego przebudzenia, które rozwija się w całym kraju. „Coś się dzieje” – zauważył. Dodał, iż relikwia ta „podąża” za zapałem wiernych do adoracji i nabożeństw do Matki Bożej, św. Józefa i św. Michała. „Naszą rolą jako kapłanów jest rozpoznanie, kiedy niebo przemawia, a relikwia św. Judy była jednym z tych momentów” – powiedział ks. Baca. Wyznał, że modli się, „aby to wydarzenie przyniosło powiew zapału i odnowienie wiary we wszystkich naszych parafianach do naśladowania misyjnego zapału apostołów”.

Stolica Apostolska udzieliła odpustu zupełnego dla wszystkich pielgrzymów, którzy czczą relikwie św. Judy Tadeusza.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze