FOT. pixabay.com

USA: wzrasta liczba przestępstw z nienawiści

W Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatniego roku liczba przestępstw z nienawiści wzrosła o 17 proc. W 2017 roku odnotowano ponad 7,1 tys. takich zdarzeń. Według danych FBI liczba przestępstw tego typu wzrosła zarówno w internecie, jak i w świecie rzeczywistym.

Wzrost liczby przestępstw z nienawiści nastąpił w tym samym czasie, w którym firmy technologiczne zaczęły podejmować wzmożone działania na rzecz zwalczania mowy nienawiści w mediach społecznościowych i internecie – odnotował serwis CNet. Chociaż wszyscy operatorzy platform społecznościowych uważają, że walka z mową nienawiści należy do ich obowiązków, to – jak podkreślił serwis – niektóre decyzje względem blokowania kont czy usuwania treści z serwisów wzbudziły sprzeciw wśród polityków i znaczących grup społecznych.

Fot. pixabay.com

Przedstawiciele firm Google, Facebook i Twitter jeszcze w lipcu zeznawali przed Kongresem USA. Odpowiadali oni na pytania dotyczące moderacji treści na swoich platformach oraz odpierali zarzuty o brak neutralności światopoglądowej i faworyzowanie wybranych opcji politycznych. W ostatnich miesiącach Facebook i Twitter spotkały się z falą krytyki w związku ze sprawą znanego z propagowania teorii spiskowych prawicowego publicysty Aleksa Jonesa i jego serwisu InfoWars. Mimo otrzymywanych zgłoszeń o naruszaniu regulaminu i stosowaniu mowy nienawiści serwisy ignorowały konta Jonesa, jednak ostatecznie zdecydowały o ich usunięciu (podobnie jak m.in. platforma iTunes). Zwolennicy publicysty uznali to działanie za cenzurę.

W ubiegłym roku Google, Microsoft, Facebook i Twitter zawarły porozumienie z Ligą Przeciwko Zniesławieniom (Anti-Defamation League, ADL), którego celem była walka z mową nienawiści. W kwietniu tego roku Facebook opublikował szczegółowe wytyczne na temat moderacji treści w serwisie, za co otrzymał od ADL pochwałę. Organizacja utrzymuje jednak, że Facebook musi nadal pracować nad polepszeniem standardów, wskazane jest również udostępnienie danych z platformy do badań naukowych nad problemem mowy nienawiści.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze