kosmos

fot. Pexels

USA: zmarł były „astronom papieża”

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W wieku 87 lat zmarł o. George Coyne SJ, były dyrektor watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Media włoskie poinformowały w tych dniach, że amerykański jezuita zmarł 11 lutego w Nowym Jorku na chorobę nowotworową. O. Coyne kierował watykańskim obserwatorium w latach 1978-2006 i był nazywany „astronomem papieża”.
 
W 1981 roku o. Coyne, członek Papieskiej Akademii Nauk, otrzymał od papieża Jana Pawła II misję, która uczyniła go znanym w kręgach nie-astronomów: stanął na czele grupy roboczej, mającej doprowadzić do rehabilitacji Galileusza, wielkiego matematyka i fizyka. Prace tej grupy zakończono w 1992 roku.

„Sprawę Galileusza należy uznać za zamkniętą i patrzeć do przodu”, stwierdził na międzynarodowym sympozjum naukowym, które we Florencji zorganizowano w maju 2009 w związku z Rokiem Astronomii i 400. rocznicą pierwszych obserwacji teleskopowych Galileusza.

fot. unsplash

O. Coyne przypomniał, że Kościół uznał już swoją odpowiedzialność za cierpienia poniesione przez włoskiego uczonego, stąd nie ma sensu wciąż na nowo kruszyć o to kopii. Zdaniem amerykańskiego jezuity sprawa Galileusza powinna być natomiast przyczynkiem do dalszego dialogu między nauką a wiarą, w tym do otwierania się Kościoła na nowości niesione przez badania naukowe. Błąd polegał na tym, że być może Kościół nie zdawał sobie sprawy, iż stoi wobec jednego z największych naukowców w dziejach – stwierdził o. Coyne.

>>>  Już wkrótce ujrzymy spadające Perseidy [WIDEO]

W swojej pracy naukowej o. George Coyne SJ otrzymał liczne wyróżnienia i odznaczenia. W 2010 Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne (AAS) przyznało mu nagrodę im. Van-Biesbroecka. Jak podkreślono, był to wyraz uznania dla zaangażowania ks. Coyne’a w dialog między teologią i nauką.

Zobacz także
Wasze komentarze