fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek otrzymał odznaczenie Europejskiego Kongresu Żydów

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Papież Franciszek przyjął 14 lutego w Watykanie delegację Europejskiego Kongresu Żydów (EJC). W ramach tego spotkania przewodniczący EJC Moshe Kantor wręczył papieżowi złotą odznakę Vision-Avard 2020 w uznaniu jego zasług na rzecz przyjaźni żydowsko-chrześcijańskiej.
 
Wyróżnienie jest przyznawane raz w roku dwóm osobom – pochodzenia żydowskiego i nie-żydowskiego – opowiadających się na rzecz „bardziej zjednoczonego świata wolnego od antysemityzmu”.

Kantor podkreślił, że papież Franciszek bardzo angażuje się w zachowanie pamięci o Holokauście. Dowodem tego jest m.in. wysłanie delegacji Stolicy Apostolskiej na 5. Forum Holokaustu, które odbyło się pod koniec stycznia w Jerozolimie. Zdaniem Kantora Franciszek podziela pogląd, że w przyszłości spotkania tego rodzaju powinny być poświęcone także wyzwaniom etycznym i moralnym współczesności. Wśród tych wyzwań wymienił nienawiść, ekstremizm, problemy migracji, niedostatki w zakresie oświaty oraz coraz większe nierówności na świecie.

>>> Papież: nienawiść i rywalizacja zabijają miłość braterską

Informując o tym niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała, że papież Franciszek już w 2017 r. przyjął w Watykanie delegację EJC i obiecał bliższą współpracę z tą organizacją. EJC skupia 42 wspólnoty żydowskie w Europie, liczące ok. 2,5 mln członków i ma swoją siedzibę w Brukseli.

Zobacz także
Wasze komentarze