USA: Zmarł Jimmy Carter – baptysta, konsekwentny chrześcijanin
Były prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter, który zmarł w niedzielę w wieku 100 lat, był przez całe życie baptystą, a jego poglądy różniły się od nauczania katolickiego w wielu kontrowersyjnych kwestiach społecznych i doktrynalnych, w tym aborcji, małżeństw osób tej samej płci i wyświęcania kobiet na pastorów. Niemniej jednak, być może bardziej niż jakikolwiek inny prezydent w historii Stanów Zjednoczonych, Carter przez całe życie jasno i konsekwentnie wyznawał wiarę chrześcijańską, zarówno słowem, jak i czynem – czytamy w komentarzu amerykańskiej agencji CNA.
Agencja przypomina wypowiedź Cartera zawartą w jego książce: „Nasze zagrożone wartości: Kryzys moralny Ameryki”, gdzie wiele elementów jego wiary jest podzielana bez poważnych wątpliwości przez protestantów, rzymskich katolików, prawosławnych, Koptów, Adwentystów Dnia Siódmego i wielu innych osób religijnych».
Mówiąc w tej samej książce o swoich przekonaniach baptystycznych, Carter stwierdził, że „jako ewangelicy byliśmy zaangażowani w silną globalną misję dzielenia się naszą chrześcijańską wiarą ze wszystkimi innymi ludźmi, bez uprzedzeń i dyskryminacji”.
Przez całe swoje dorosłe życie Carter wykazywał osobiste zaangażowanie w ewangelizację, świadcząc publicznie o swojej wierze, uczestnicząc w misjach, a najbardziej znany jest z nauczania w szkółce niedzielnej przez prawie czterdzieści lat w większość niedziel, rok w rok, w swoim kościele baptystów w Plains w stanie Georgia.
Wiara i uczynki
Ponadto integralną częścią jego wiary była praca humanitarna Cartera, polegająca na budowaniu domów dla ubogich każdego roku przez prawie 40 lat jako wolontariusz fundacji Habitat for Humanity.
Carter pomógł w 1966 roku poprowadzić krucjatę ewangelizacyjną Billy’ego Grahama w swoim rodzinnym hrabstwie. Później, jako gubernator Georgii, pełnił również funkcję honorowego przewodniczącego krucjaty Grahama w Atlancie.
>>> USA: świąteczny Nowy Jork błyszczy tysiącami kolorowych świateł [+GALERIA]
Dla katolików Carter był również ważny jako pierwszy amerykański prezydent, który powitał papieża w Białym Domu. Ten kamień milowy nastąpił w 1979 roku podczas pierwszej papieskiej podróży nowo wybranego papieża Jana Pawła II do Stanów Zjednoczonych.
Zgodnie z podsumowaniem ich rozmowy w Archiwum Narodowym, Ojca Świętego i prezydenta połączyła wspólna wiara w Chrystusa. Archiwa Narodowe stwierdziły, że „ci dwaj ludzie głęboko religijni – każdy na szczycie władzy w swoich dziedzinach – zgodzili się mówić nie jako dyplomaci, ale jako bracia chrześcijanie”.
Stanowisko w sprawie aborcji
Chociaż Carter wyrażał osobistą niechęć do aborcji, jako gubernator Georgii, a następnie jako prezydent, popierał legalną aborcję zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego Roe v. Wade z 1973 roku. Uważał również, że aborcja powinna być dostępna dla ofiar gwałtu i kazirodztwa.
W wywiadzie dla NBC News w 1976 roku ówczesny kandydat Carter powiedział: „Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego [Roe v. Wade], zrobię wszystko, co w mojej mocy jako prezydent, aby zminimalizować potrzebę aborcji”.
>>> USA: liczba bezdomnych wzrosła o ponad 18 proc. w ujęciu rocznym
Jako prezydent, w 1977 roku Carter podpisał poprawkę Hyde’a, która zakazuje wykorzystywania federalnych podatków na aborcje, z wyjątkiem przypadków ratowania życia matki lub ciąży powstałej w wyniku kazirodztwa lub gwałtu. Według organizacji Susan B. Anthony Pro-Life America, od czasu podpisania poprawki Hyde’a uratowała ona ponad 2,5 miliona nienarodzonych istnień ludzkich. Należy odnotować, że w ostatnich latach Carter wyraził poparcie dla tzw. „małżeństw homoseksualnych”.
Książki oparte na wierze
Carter jest autorem 30 książek, z których wiele było bezpośrednio związanych z jego wiarą chrześcijańską, w tym jego tomik z 1996 roku „Żywa wiara, źródła mocy: Medytacje nad Pismem Świętym dla żywej wiary” (1997), „Nasze zagrożone wartości: Kryzys moralny Ameryki” (2005) i „Wiara, droga dla wszystkich” (2018).
W tej ostatniej książce Carter napisał: „Uważam się za ewangelicznego chrześcijanina … podstawowe elementy chrześcijaństwa odnoszą się do mnie osobiście, kształtują moją postawę i moje działania oraz dają mi radosne i pozytywne sensowne życie”.
Potwierdził również swoje przekonanie, „że chrześcijanie są powołani do zanurzenia się w życie świata i wprowadzenia moralnych i etycznych wartości naszej wiary do procesów rządzenia”.
Przełom w Chinach
Wśród najbardziej znaczących osiągnięć Cartera na rzecz wolności religijnej i ponownego otwarcia przestrzeni dla ewangelizacji były jego negocjacje z ówczesnym wicepremierem Chin Deng Xiaopingiem, które doprowadziły do przywrócenia w grudniu 1978 r. pełnych stosunków dyplomatycznych między USA a Chinami.
>>>Biały Dom: Zaobserwowaliśmy oznaki wskazujące na zestrzelenie azerskiego samolotu przez Rosję
Jak później wspominał Carter, w ramach umowy naciskał na rząd ChRL, by „pozwolił ludziom na swobodne wyznawanie wiary, posiadanie Biblii i powrót naszych misjonarzy”. Deng spełnił dwa pierwsze żądania, ale nie trzecie. Carter wspomina, że kiedy on i jego żona, Rosalynn, odwiedzili Chiny w 1981 roku, „było tam nowe ustawodawstwo, które gwarantowało wolność kultu, Biblii było pod dostatkiem, a przepełnione kościoły chrześcijańskie kwitły”.
Po porażce w wyborach prezydenckich w 1980 r. przez kandydata pro-life Ronalda Reagana, Carter i Rosalynn, która zmarła 19 listopada 2023 r., założyli Carter Center, fundację non-profit zajmującą się zwalczaniem chorób i promowaniem zdrowia, pokoju i demokracji na całym świecie.
Za swoje wysiłki na rzecz pokoju i praw człowieka, w tym historyczne porozumienia pokojowe z Camp David z 1978 r. między Izraelem a Egiptem, w 2002 r. Carter otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla – przypomina agencja CNA.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |