fot. Pixabay

„Ustawa Kamilka” – szkolenie dla liderów placówek i instytucji kościelnych

W siedzibie Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbyło się pierwsze szkolenie poświęcone wdrażaniu procedur związanych z nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. „ustawą Kamilka”, która weszła w życie 15 lutego. W spotkaniu uczestniczyli kierownicy placówek Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz liderzy i przedstawiciele instytucji, duszpasterstw i organizacji kościelnych mających w spektrum działań opiekę lub kontakt z małoletnimi.

„Było to pierwsze ze spotkań mających na celu wprowadzenie standardów ochrony małoletnich określonych w tzw. „ustawie Kamilka” we wszystkich placówkach, gdzie przebywają dzieci, a więc także w ośrodkach, instytucjach czy szkołach prowadzonych przez Kościół.

Ustawa ta nakłada na wszelkie organy i podmioty prowadzące działalność wśród dzieci i młodzieży, dodatkowe obowiązki związane z budowaniem szeroko rozumianej prewencji. Krótko mówiąc chodzi o to, aby w tych instytucjach stworzyć warunki gwarantujące dzieciom maksymalne bezpieczeństwo, a jeśli już coś się wydarzy, by zapewnić  im kompleksową pomoc, pracownikom zaś dać konkretne wytyczne odnośnie do procedur, który należy podjąć” – tłumaczy organizator i prowadzący szkolenie ks. dr Wojciech Rzeszowski.

W szkoleniu uczestniczyli szefowie i liderzy wspomnianych placówek i instytucji, ale przejść je muszą wszyscy pracownicy, a także współpracownicy, stażyści, wolontariusze – na wszystkich szczeblach organizacji. Dotyczy to wszystkich podmiotów – kościelnych i świeckich – prowadzących działalność oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, jak również świadczących usługi hotelarskie oraz turystyczne, a także prowadzących inne miejsca zakwaterowania zbiorowego, do których uczęszczają albo w których przebywają lub mogą przebywać dzieci.

Wprowadzone przez ustawę standardy ochrony małoletnich obejmują również m.in. weryfikację personelu, określają kodeks bezpiecznych relacji z dziećmi i wytyczają plan działania na wypadek nadużyć.

Ustawa rozszerza obowiązek weryfikacji pracowników, co oznacza, że pracodawca musi sprawdzić, czy pracownik nie figuruje w otwartym czy zamkniętym rejestrze sprawców seksualnych, ale również, czy nie figuruje w rejestrze karnym. Nowe przepisy określają również jasno kanon zachowań w kontakcie z dzieckiem, czyli jakie są ramy profesjonalnej relacji z dzieckiem, a jakie zachowania – zarówno ze strony dorosłych wobec dzieci, jak i między dziećmi – są niedopuszczalne. Ponadto wyznaczają szczegółowo ścieżkę interwencyjną w sytuacjach, gdy dochodzi do krzywdzenia dziecka lub gdy jest podejrzenie, że dziecko jest krzywdzone np. w domu. Chodzi więc o umiejętność rozpoznania, że dziecko doświadcza krzywdy i traumy i wiedzę, jakie kroki należy w takich przypadkach podjąć. (ks. dr Wojciech Rzeszowski)

W szkoleniu uczestniczyło ponad dwadzieścia osób zatrudnionych w placówkach Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jak zapowiada ks. Rzeszowski, spotkania szkoleniowe w zakresie wspomnianej tematyki będą kontynuowane.

Nowelizacja przepisów powstała po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, który został zakatowany przez swojego ojczyma w 2023 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze