Fot. pixabay.com

Uwaga: burze z gradem i silnym wiatrem!

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Blisko 50 razy interweniowali w niedzielę świętokrzyscy strażacy w związku z burzami, które od południa przechodzą nad regionem. Z podobnymi problemami zmagają się dziś także mieszkańcy innych województw w południowo-wschodniej Polsce.

Z uzyskanych przez PAP informacji z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach wynika, że do godz. 18 strażacy odnotowali w ciągu dnia 46 zdarzeń – 14 z nich dotyczyło połamanych drzew, a 32 zalanych posesji.

Najwięcej zdarzeń, które były skutkami burz, odnotowano na południu regionu w powiatach pińczowskim i kazimierskim.

Jak poinformował PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Krzysztof Koźmiński, w związku z silnym wiatrem uszkodzona została jedna ze ścian będącej w budowie hali sportowej w Skarżysku-Kamiennej.

Prawie 200 razy interweniowali małopolscy strażacy w związku z burzami, które przechodzą w niedzielę nad województwem. Najwięcej działań odnotowano w Krakowie i powiatach krakowskim i proszowickim. Usuwano głównie powalone drzewa.

Ok. 100 interwencji podjęli strażacy po burzach, które przeszły w niedzielę po południu nad województwem śląskim. Burze szczególnie dały się we znaki w Bielsku-Białej i najbliższej okolicy. Strażacy interweniowali tu ok. 50 razy. Kilkudziesięciominutowa ulewa sprawiła, że na niektórych ulicach położonych w zagłębieniach utworzyły się rozlewiska, z którymi kierowcy mieli problemy. Wiatr złamał kilka drzew.

W związku z zapowiadanymi w południowo-wschodniej części kraju silnymi burzami, miejscami z gradem, oraz wiatrem mogącym osiągnąć 100 km/godz., Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło SMS-owy system ostrzegania o zagrożeniu. Alert RCB, zapowiadający także możliwe przerwy w dostawie prądu, wysłano do mieszkańców sześciu województw – śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Zobacz także
Wasze komentarze