fot. unsplash

W archidiecezji gdańskiej odbyło się spotkanie presynodalne podsumowujące pierwszy etap synodu

W auli Jana Pawła II w Gdańsku z udziałem abp. Tadeusza Wojdy podsumowano wczoraj dotychczasowe prace synodalne. Zespół autorski przygotował syntezę, która była przedmiotem dyskusji zgromadzonych uczestników.

Moderatorami spotkania byli kapłani odpowiedzialni za prace synodu – ks. dr Piotr Przyborek i ks. dr Krystian Wilczyński. – Prace synodalne trwały pół roku. Był to czas intensywnych spotkań w wielu grupach. Jesteśmy w momencie, kiedy coś się kończy, układamy to w syntezę. Z drugiej strony czujemy, że jest to dopiero początek. Jest to coś, co zaczyna drogę. Otrzymaliśmy jako Kościół gdański bardzo cenne słowa od Ludu Bożego – powiedział ks. Wilczyński.

Synteza

Z kolei Andrzej Roter ze Wspólnoty Mężczyzn w Połowie Drogi, jako reprezentant zespołu autorskiego składającego się z ponad 20 osób, zreferował przebieg prac nad syntezą i przedstawił wnioski. – To nie zespół jest autorem. Dokonaliśmy jedynie pogrupowania wniosków i rekomendacji. Każda z tych propozycji potrzebuje rozwinięcia, przepracowania. Wymagać to będzie udziału wiernych, świeckich i duchownych. To, co zrobiliśmy teraz, to jest coś, co pozwoli nam, mówiąc językiem sportu, odpowiedzialnie stanąć na linii startu. Do mety jest jeszcze daleko – dodał.

fot. Isabelle de Senilhes/synod.va

Po wystąpieniach autorów syntezy rozpoczęła się gorąca dyskusja. Udział wzięli w niej reprezentanci różnych środowisk. Pojawiły się postulaty związane z uzupełnieniem i omówieniem syntezy w poszczególnych grupach synodalnych. Jak powiedział ks. Piotr Przyborek, zostanie ona przesłana do parafii i wspólnot. – Będą one mogły się odnieść i uzupełnić zawarte w syntezie postulaty. Następnie, na bazie otrzymanego materiału zostanie sporządzony dokument, który prześlemy do episkopatu. Tak zredagowana synteza posłuży również do dalszej pracy duszpasterskiej w Kościele gdańskim – stwierdził ks. Piotr Przyborek.

>>> Świeccy wybierają biskupa? Historyk Kościoła wzywa do czerpania z synodalnych doświadczeń Wschodu

Na zakończenie spotkania głos zabrał metropolita gdański. – Przeszliśmy pierwszy ważny etap, który miał na celu spotkanie, rozmowę, wsłuchiwanie się w to, czym chcemy się podzielić. Ten proces będzie dalej trwał. Synteza daje mi bardzo wiele do myślenia. Sporo wskazań jest bardzo dobrych. Trzeba będzie je wykorzystać – powiedział abp Tadeusz Wojda.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze