Ingres bp. Damiana Bryla fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Obrazek poglądowy, Ingres bp. Damiana Bryla fot. PAP/Tomasz Wojtasik

W Belgradzie uroczysty ingres nowego metropolity abp. Ladislava Nemeta

W sobotę 10 grudnia miał miejsce uroczysty ingres abp. Ladislava Nemeta SVD, nowego metropolity Belgradu w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w stolicy Serbii. Pastorał przekazał mu abp Stanislav Hočevar, który kierował archidiecezją belgradzką przez ponad 20 lat, aż do przejścia na emeryturę. Kościół z Polski reprezentował na uroczystościach abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

„Chcemy współpracować ze wszystkimi wierzącymi, zwłaszcza z Serbskim Kościołem Prawosławnym (SPC), który jest naszym starszym Kościołem siostrzanym tutaj, a także z innymi kościołami i wspólnotami religijnymi” – powiedział abp Nemet zaraz po intronizacji. Podziękował też prezydentowi Serbii Aleksandarowi Vučiciowi za gratulacje z okazji nominacji i objęcia urzędu. A nawiązując do obecnej sytuacji w Europie powiedział, że człowiek może wszczynać wiele wojen, ale Bóg będzie działał w ludzkich sercach, „dopóki się nie poddamy Jego woli i z Jego pomocą zaczniemy budować pokój”.

Chrześcijańskie serce Europy bije w Belgradzie

Obecny na uroczystości zwierzchnik Serbskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarcha Porfiriusz, powiedział, że abp Nemet jest „człowiekiem z sąsiedztwa, człowiekiem naszego narodu, kimś, kto urodził się i wychował w Bačce i zna duszę każdego, kto mieszka w Serbii”. „Ludzie mieszkający w Serbii wiedzą, a zwłaszcza wierzą, że potrzebujemy siebie nawzajem i że nikt nie jest zbędny” – dodał patriarcha.

Kardynał z Budapesztu Péter Erdő zauważył nawiązując do obecności biskupów z kilku krajów i przedstawicieli różnych narodowości, a także przedstawicieli Serbskiego Kościoła Prawosławnego, że dziś „chrześcijańskie serce Europy bije w Belgradzie”. Dodał, że papież Franciszek powierzył arcybiskupowi Nemetowi zadanie „budowniczego mostów”.

Ku jedności Wschodu i Zachodu

Podczas mszy, przed przekazaniem pastorału abp. Nemetowi, nuncjusz apostolski abp Santo Gangemi odczytał dekret papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty stwierdził, że abp Nemet dotąd „pilnie służył umiłowanej trzodzie diecezji Zrenjanin”, a „ze względu na sumienną pracę duszpasterską posłany zostaje jako biskup do Belgradu, aby okazać tę samą miłość, jaką dotąd okazywał trzodzie powierzonej swej opiece”.

Były arcybiskup Belgradu Hočevar podziękował serbskiemu społeczeństwu i władzom państwowym za szacunek okazany archidiecezji i całemu Kościołowi katolickiemu, który, jak stwierdził, chce jedynie „służyć kulturze dialogu”, a także budować „wspaniałą jedność Wschodu i Zachodu”.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Serbskiego Kościoła Prawosławnego i innych wyznań oraz społeczności islamskiej. Kościół z Polski reprezentował na uroczystościach abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Sakra abp. Grysy, obrazek poglądowy, Fot. Jan Jeliński

Arcybiskup Ladislav Nemet, SVD, urodził się 7 września 1956 r. w rodzinie węgierskiej w Odžaci, w diecezji Subotica (Serbia). W 1977 roku wstąpił do Towarzystwa Słowa Bożego (werbiści) i po ukończeniu seminarium w Pieniężnie (gdzie nauczył się języka polskiego) 1 maja 1983 otrzymał święcenia kapłańskie.

Posiada doktorat z teologii dogmatycznej, uzyskany na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Był misjonarzem na Filipinach; wykładowcą w Polsce, Austrii i Chorwacji; współpracownikiem Stałej Misji Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Wiedniu; prowincjałem Prowincji Węgierskiej Towarzystwa Słowa Bożego; sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Węgier.

23 kwietnia 2008 r. Benedykt XVI mianował go biskupem Zrenjanina. Sakrę biskupią przyjął 5 lipca 2008 roku z rąk prymasa Węgier, kard. Pétera Erdő. W 2016 został wybrany przewodniczącym Międzynarodowej Konferencji Episkopatu Świętych Cyryla i Metodego skupiającej biskupów Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii. W 2021 r. został wybrany na drugą kadencję. Od 2021 roku jest także wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE). Mówi po węgiersku, serbsku, angielsku, niemiecku, polsku, włosku i chorwacku.

Archidiecezja belgradzka jest jedyną katolicką metropolią w Serbii. Obejmuje całe terytorium historycznej Serbii. Siedziba arcybiskupa znajduje się przy katedrze Najświętszej Maryi Panny w Belgradzie. Diecezja belgradzka została założona w X wieku i prowadziła działalność misyjną na terenie wschodnich Bałkanów. 23 grudnia 1729 biskupstwo zostało przemianowane na diecezję belgradzko-smederewską. 29 października 1924 podniesiono ją do rangi archidiecezji. 16 grudnia 1986 papież Jan Paweł II ustanowił archidiecezję siedzibą metropolii, przydzielając jej jako sufraganie diecezje położone w Wojwodinie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze