fot. PAP/Darek Delmanowicz

W całej Polsce odbywają się dziś śniadania wielkanocne dla uchodźców [+GALERIA]

Ponad tysiąc pakietów żywnościowych z okazji obchodzonej w niedzielę w Kościele prawosławnym Wielkanocy przygotowała dla uchodźców z Ukrainy poznańska Caritas. Śniadania wielkanocne zorganizowano również w ośrodkach udzielających schronienia obywatelom Ukrainy.

W niedzielę wierni obrządków wschodnich – prawosławni i grekokatolicy, obchodzą Wielkanoc, nazywaną Paschą Chrystusową.

Marek Misiek z Caritas Poznań poinformował PAP, że na terenie archidiecezji poznańskiej organizacja pomaga około 5 tys. ukraińskich uchodźców. „Będziemy robić Wielkanoc dla osób, które są w naszych ośrodkach” – zaznaczył.

Dla uchodźców przebywających w punkcie noclegowym w hali widowisko-sportowej Arena w Poznaniu Caritas przygotowała 600 świątecznych pakietów żywnościowych. Kolejnych 500 zestawów przygotowano dla osób, które odwiedzą punkt recepcyjny w hali nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich.

>>> „Dzień dobra, którego się nie spodziewaliśmy” – w tę niedzielę święto Caritas

Dla ukraińskich uchodźców przygotowano również zaproszenia na śniadania wielkanocne organizowane w dwóch hotelach – Moxy Poznań Airport zaoferował taką pomoc dla 20 osób, a Novotel Poznań Centrum – dla 60.

Marek Misiek przypomniał, że w śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Caritas przed tygodniem wzięło udział około 200 osób z Ukrainy.

>>> Poznań: śniadanie wielkanocne dla 1300 uchodźców z Ukrainy

Elżbietanka siostra Józefa przekazała PAP, że w prowadzonym przez zakonnice „Domu Nadziei” w Pokrzywnie w niedzielę tradycyjne śniadanie wielkanocne jest organizowane dla około 40 przebywających w ośrodku uchodźców. Niedzielną mszę św. w placówce odprawi bp Grzegorz Balcerek.

W sobotę uchodźców w ośrodku w Pokrzywnie odwiedził prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który przekazał drobne upominki: artykuły spożywcze, kosmetyczne i słodycze.

W poznańskim kościele zakonnym jezuitów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej dla prawosławnych wiernych z Ukrainy w niedzielny poranek zorganizowano święcenie pokarmów i liturgię paschalną celebrowaną przez protojereja Prawosławnej Cerkwi Ukrainy.

Sopot

W wielkanocnym śniadaniu w Sopocie wzięło udział ponad 380 osób, nie tylko uchodźców z Ukrainy, ale także m.in. z Białorusi czy Kazachstanu. Świętujący życzyli sobie przede wszystkim wytrwania, zwycięstwa i spędzenia przyszłych świąt już w wyzwolonej i wolnej Ukrainie.

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy, rozpoczęli w niedzielę obchody świąt wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich tydzień później niż u katolików.

W niedzielny poranek, w auli Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego na wielkanocnym śniadaniu, przygotowanym wspólnie przez miasto Sopot, Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców, Uniwersytet Gdański i Caritas spotkali się nie tylko goszczący w Polsce obywatele Ukrainy, ale także m.in. Białorusini czy Kazachowie.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

„Ze względu na duże zainteresowanie przygotowaliśmy dwie tury śniadania. W pierwszej przy wielkanocnych stołach zasiadło ponad 380 osób” – powiedziała PAP Izabela Heidrich z sopockiego magistratu.

Białystok

Kilkaset osób przyszło na śniadanie wielkanocne dla uchodźców wojennych z Ukrainy, zorganizowane w niedzielę w Białymstoku. Po modlitwach i świątecznym posiłku dzieci dostały paczki ze słodyczami, zorganizowano też dla nich zabawy i animacje.

W niedzielę, tydzień po świętach katolików, przypada tegoroczna Wielkanoc wiernych obrządków wschodnich, w tym prawosławnych; duża część przebywających w Polsce Ukraińców jest tego wyznania.

W śniadaniu, którego głównymi organizatorami były Fundacja Rodziny Czarneckich i miasto Białystok, przygotowanym w hali sportowej VI liceum ogólnokształcącego w Białymstoku, wzięło udział ok. pół tysiąca uchodźców. To osoby przebywające w miejscach zbiorowego zakwaterowania, które organizuje miasto oraz prowadzonych przez wojewodę podlaskiego.

Dużo było matek z dziećmi. Dla najmłodszych były przygotowane paczki ze słodyczami, ale także zorganizowano wiele zabaw, np. malowanie twarzy. Niektóre dzieci miały namalowane na policzkach niebiesko-żółte i biało-czerwone symboliczne flagi.

Galeria (8 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze