Fot. pinterest.co.uk

W co się ubierały kobiety w czasach Jezusa? 

Strój wkładany codziennie przez kobiety nie różnił się specjalnie od tego noszonego przez mężczyzn. Również one nosiły tuniki oraz spodnie, które szyto z wełny, lnu lub jedwabiu. Tunika była jednak większa i posiadała więcej zdobień niż w przypadku męskiej garderoby. Każda z pań mogła sporządzić w szacie wierzchniej specjalny fartuch, który znacznie ułatwiał wykonywanie codziennych domowych prac – szata nie wiła się pod nogami. 

Frędzle (cicit) sporządzane były ze względu na specjalny nakaz zapisany w Księdze Powtórzonego Prawa (Pwt 12,22). Każdy Izraelita musiał wykonać je według specjalnych wytycznych zawartych w tej księdze Starego Testamentu. Co prawda późniejsze źródła żydowskie podają, że zwyczaj ten ulegał powolnej transformacji, ale jego sens pozostał niezmienny: frędzle miały przypominać pobożnym żydom o Bożej obecności i ich przynależności do Stwórcy. Prawo nie przewidywało, jaką długość posiadać mają owe końce u szat, stąd co bardziej zamożni żydzi sporządzali sobie frędzle tak długie, że potrzebowali pomocy podczas przemieszczania się. Wybrane do tego osoby niosły je za maszerującym właścicielem okazałej szaty. 


Prawo wymagało również, by chociaż jedna nić była z fioletowej purpury. Do jej barwienia używano rzadkiego rodzaju małży. Tunika, przy której brakowało choćby jednego z cicit lub byłby źle związany, uważana była za niekoszerną i nie mogła zostać użyta. Istnieje specjalna modlitwa błogosławieństwa, która była odmawiana podczas zakładania talitu (szaty wierzchniej/tuniki) z odpowiednio dopasowanymi frędzlami: „Błogosławiony jesteś Panie, Boże nasz, Królu wszechświata, który uświęciłeś nas swoimi przykazaniami i nakazałeś nam okrywać się [okryciem] z frędzli”. 

Biżuteria, podobnie jak bogato zdobiona wierzchnia szata, świadczyły o zamożności kobiet, które ją nosiły. Kolczyki zwykle umieszczano w nosie lub w uszach. Biżuterię nosili również mężczyźni. Były to głównie bransolety wykonane ze złota lub innych drogich kruszców, które nie były spinane, lecz wciągano je bezpośrednio na nadgarstek. W żadnym wypadku mężczyźni nie nosili kolczyków. 

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze