fot. domena publiczna

W co ubierali się mężczyźni w czasach Jezusa?

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wielu z nas zastanawiało się zapewne, w co chodził ubrany Jezus. W wielu filmach, np. „Pasji” Mela Gibsona, możemy zobaczyć postaci ubrane w długie tuniki i przepasane w biodrach. Czy obraz, jaki fundują nam reżyserowie, jest prawdziwy? W co przyodziewali się Jezus i Jego uczniowie?

W czasach biblijnych strój miał nie tylko chronić przed warunkami atmosferycznymi, ale przede wszystkim wyrażać to, kim dana osoba jest, jakiej jest płci oraz jaką pozycję w społeczeństwie zajmuje. Podobnie zresztą jest obecnie, choć niektórzy próbują te kwestie naginać. Ubranie mężczyzn składało się z dwóch elementów: cienkich spodni oraz grubszej szaty wierzchniej, która miała ochraniać przed zimnem w chłodniejszych pora roku, a także nocami. Tuniki szyto z różnych materiałów: lnu, jedwabiu lub wełny. Początkowo nie miały rękawów, ale później porzucono ten styl i wydłużono rękawy do samych nadgarstków. Na kolorowe szaty mogli pozwolić sobie tylko bardziej zamożni mężczyźni, bowiem ów materiał był rzadki i drogi. Biedni ubrani byli zwykle w szaty koloru szarego, najczęściej zrobione z koziej sierści. Wierzchnia szata była sporych rozmiarów: mogła mierzyć od dwóch do czterech metrów i przeważnie miała kształt kwadratu.

Faryzeusze mieli pewne dodatki do szat: filakterie, czyli małe pojemniki, w których znajdowały się fragmenty ze Starego Testamentu (Wj 13,1-6; Pwt 6,4-9; 11,13-21), oraz długie frędzle przy płaszczach, które wyróżniały ich spośród tłumu.

Na nogach zwykle noszono sandały, których wykonanie musiało być niezwykle solidne, a to z racji stepowych terenów, po których Izraelici musieli się przemieszczać. Brak obuwia oznaczał skrajne ubóstwo. W innym przypadku brak sandałów na nogach oznaczał, że dana osoba była w żałobie. Buty zawsze zdejmowano przed wejściem do domu, po czym stopy obmywano. Sandały miały też istotną symbolikę: były wykorzystywane podczas sądów, a także gdy podejmowano się transakcji handlowej biorący w niej udział mężczyźni na znak ubicia targu zdejmowali swoje obuwie.

W co ubierali się mężczyźni w czasach Jezusa?
4.6 (76.67%) 6 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze