Fot. Yt/screen//Beskidzkie Muzeum Rozproszone

W czwartek zostanie otwarte diecezjalne Beskidzkie Muzeum Rozproszone

Beskidzkie Muzeum Rozproszone diecezji bielsko-żywieckiej otwarte zostanie w czwartek – podały diecezjalne służby prasowe. Uroczystość odbędzie w XVI-w. drewnianym kościele św. Mikołaja w Polance Wielkiej. Tam też znajduje ekspozycja z paramentami liturgicznymi.

Jak podała w środę diecezja, muzeum składa się z trzech części. Zasadniczy moduł stanowi pięć drewnianych, zabytkowych budynków – kościoły w Grojcu, Nidku, Osieku i w Polance Wielkiej, oraz budynek dawnej szkoły w Starej Wsi.

Kościół w Polance Wielkiej przejął funkcje skarbca. Zobaczyć w nim można kilka obiektów najwyższej klasy artystycznej i historycznej. Jak zauważył pomysłodawca przedsięwzięcia i dyrektor muzeum ks. dr Szymon Tracz, wśród nich pierwsze miejsce zajmuje kapa liturgiczna z Kęt, uszyta z XVII-wiecznej tkaniny tureckiej. „Zgodnie z tradycją tkaninę podarował do kościoła narodzenia św. Jana Kantego w Kętach, jako trofeum z Odsieczy Wiedeńskiej w 1683 r., król Jan III Sobieski” – powiedział cytowany w komunikacie ks. Tracz.

>>> Zapomniane kapliczki i przydrożne krzyże – zadbajmy o nie w tygodniu Laudato si’

Niezwykłą wartość ma również gotycki kielich mszalny z 1494 roku z kościoła św. Marii Magdaleny w Cieszynie. „Kielich wiązany z piastowskimi książętami cieszyńskimi zdobi przedstawienie Vir Dolorum (Mąż Boleści)” – dodał duchowny.

Częścią ekspozycji jest baldachim procesyjny wykonany przed 1663 r. Jest on najstarszym w całości zachowanym tego rodzaju obiektem z XVII w. w Polsce. „Baldachim dekorują hafty, aplikacje i cekiny oraz srebrzyste chwosty zdobione plecionkami w stylu orientalnym, tureckim” – powiedział ks. Szymon Tracz.

Zaprezentowane zostały też pamiątki związane z urodzonym w Wilamowicach św. abp. Józefem Bilczewskim. Są to między innymi relikwie bł. Jakuba Strzemię, umieszczone w ażurowym puzderku. Niegdyś stały one na biurku arcybiskupa w jego lwowskiej rezydencji.

>>> Bielsko-Biała: Beskidzkie Muzeum Rozproszone Diecezji Bielsko-Żywieckiej już gotowe

Diecezja podała, że w kościele w Osieku można zapoznać się z funkcjonowaniem archiwum i biblioteki parafialnej w okresie staropolskim. W Nidku tematem dominującym jest powiązanie architektury drewnianej z beskidzką przyrodą. We wnętrzu kościoła w Grojcu istnieje możliwość głębszego wejścia w tajniki historii muzyki, zwłaszcza tej związanej z życiem liturgicznym Kościoła.

W budynku dawnej szkoły parafialnej w Starej Wsi odtworzono niegdysiejsze mieszkanie nauczyciela oraz wygląd sali lekcyjnej ze starymi ławkami szkolnymi oraz dawnymi pomocami naukowymi.

Moduł drugi muzeum to dwa czynne kościoły parafialne w Gilowicach i Łodygowicach. Moduł trzeci obejmuje czternaście drewnianych, zabytkowych kościołów wpisanych do krajowego rejestru zabytków z terenów diecezji bielsko-żywieckiej, zlokalizowanych w województwie małopolskim i śląskim.

Na realizację projektu tworzenia muzeum diecezja pozyskała z funduszy UE blisko 16,81 mln zł. Wartość całości wynosi 19,77 mln zł. Różnicę diecezja pokryje z własnych pieniędzy.

Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii położonych w województwach śląskim i małopolskim.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze