fot. PAP/Mateusz Marek

W Kielcach i w Poznaniu został wyświęcony jeden diakon

Biskup kielecki Jan Piotrowski udzielił dzisiaj święceń prezbiteratu diakonowi Piotrowi Kozłowskiemu, absolwentowi Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, podczas Mszy św. w bazylice katedralnej. W tym roku to jeden diakon w całej diecezji, który otrzymał święcenia.

Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy, bp Marian Florczyk i bp Andrzej Kaleta oraz księża profesorowie seminarium z ks. dr. Adamem Perzem, rektorem WSD.

Diakon Piotr Kozłowski tuż przed święceniami nakreślił swoją wizję kapłaństwa.  – Z sakramentem święceń wiąże się odpowiedzialność, jaka właśnie mnie dotyczy za to, co zostało mi powierzone. Jest to odpowiedzialność za cały Kościół, czyli za wszystkich ochrzczonych. I ta odpowiedzialność jako zbawienie wszystkich ochrzczonych jest najistotniejsza w posłudze kapłańskiej – podkreśla. – Będzie się to urzeczywistniło przez głoszone Boże Słowo i sprawowane święte sakramenty, w których Chrystus będzie działał przez moją posługę, aby jak najwięcej dusz pociągnąć do pełni wiary i ostatecznego zjednoczenia z Bogiem – tłumaczył.

>>> Kapłani – z ludzi wzięci i dla ludzi ustanowieni

kapłaństwo
fot. cathopic

Homilię wygłosił bp Jan Piotrowski, udzielając młodemu kapłanowi wielu wskazówek, podkreślając siłę wspólnoty Kościoła. – Dziś jako jedyny stajesz do przyjęcia święceń kapłańskich, ale nie jesteś sam, ponieważ Kościół Chrystusowy jest twoją wspólnotą wiary, która otacza cię serdeczną modlitwą, a wytrwała modlitwa, jak pisze św. Jakub, ma wielką moc – mówił biskup.

Następnie dodał: – Żyj w głębokim przekonaniu i świadomością płynącą  z wiary, że ofiara Jezusa Chrystusa, którą jako kapłan będziesz od dziś sprawował, jest źródłem, a zarazem szczytem  życia chrześcijańskiego. Razem z Jezusem oddawaj się Bogu całym młodym życiem i czystym sercem. Nigdy nie stawiaj sobie granic swojemu zdumieniu i zachwytowi wobec Bożego planu miłości, jaki Pan Bóg dla Ciebie wybrał – zachęcał biskup kielecki.

Zapraszał także do wpatrywania się w Jezusa. – Niezależnie od tego, gdzie będziesz pełnił kapłańską posługę, możesz być współczesny Jezusowi, uczestnicząc w Jego Ofierze Krzyżowej i Zmartwychwstaniu – mówił biskup, przestrzegając zarazem przed pokusą elitarności. –  Zapamiętaj sobie, o czym my kapłani często zapominamy w naszej zarozumiałości, że Eucharystia nie jest własnością kapłana, ale jest darem dla całego Kościoła. Pamiętaj też, jak przypomniał papież Franciszek, że czas jest ważniejszy niż przestrzeń, a tym, co uświęca czas jest modlitwa brewiarzowa, czyli liturgia godzin – tłumaczył biskup.

Również tylko jeden diakon został wyświęcony w archidiecezji poznańskiej. Jeszcze 12 lat temu święcenia kapłańskie w archidiecezji poznańskiej przyjmowało 19 diakonów. W ubiegłym roku było ich ośmiu, teraz tylko jeden – to pochodzący z Czarnkowa Paweł Florek.

W Warszawie – 9 nowych księży

Z kolei metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz udzielił święceń kapłańskich dziewięciu diakonom. – Waszym zadaniem jest podprowadzać ludzi do sakramentów pokuty i eucharystii – powiedział metropolita warszawski w stołecznej archikatedrze, zwracając się do nowych księży. Zaznaczył, że w sprawowaniu tych sakramentów nikt ich nie zastąpi.

Kard. Nycz wskazał, że to właśnie jest “cała duszpasterska sztuka”,  wobec której staną nowi prezbiterzy. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do formacji duchowej i intelektualnej neoprezbiterów na etapie seminaryjnym. Słowa wdzięczności skierował też do rodziców i rodzin wyświęconych dziś diakonów oraz proboszczów ich parafii za to, że pomogli odkryć ich powołania i pomóc im się kształtować.

Przed wręczeniem neoprezbiterom dekretów kierujących ich do pierwszych parafii, w których będą posługiwać przez cztery lata, hierarcha zaznaczył, że będzie to bardzo ważny okres w ich życiu. “Tu się w jakiś sposób kształtuje wasze kapłaństwo – w teorii połączonej z praktyką” – powiedział kard. Nycz. Życzył neoprezbiterom, żeby ten czas przeżyli z pokorą, gorliwością i zapałem.

fot. YouTube/Archidiecezja Warszawska

Spośród dziewięciu diakonów, którzy przyjęli święcenia prezbiteratu, siedmiu przygotowywało się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, a dwóch w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym „Redemptoris Mater” w Warszawie. Najstarszy z nich ma 37 lat, a najmłodszy – 25.

W ciągu ponad 300. lat istnienia Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne dało Kościołowi w Polsce 6. błogosławionych. Są to męczennicy okresu II wojny światowej: ks. Michał Oziębłowski, ks. Michał Woźniak, ks. Edward Detkens, ks. Zygmunt Sajna, ks. Roman Archutowski – rektor okresu wojny; wszyscy beatyfikowani w 1999 r. przez św. Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski o oraz  ks. Jerzy Popiełuszko

Natomiast Archidiecezjalne Seminarium Misyjne „Redemptoris Mater” należy do seminariów diecezjalnych, misyjnych i międzynarodowych. Prezbiterzy, którzy je kończą, są przypisani do konkretnej diecezji i pracują w niej jak pozostali prezbiterzy. Po kilku latach, jeśli miejscowy biskup wyrazi zgodę, wyruszają na misje. W seminariach Redemptoris Mater są formowani kandydaci z różnych krajów.

Obecnie w warszawskim seminarium Redemptoris Mater swoją formację odbywa blisko czterdziestu kandydatów, większość z nich to Polacy. Są też seminarzyści z Hiszpanii, Kazachstanu, Kolumbii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Włoch. Rektorem warszawskiego seminarium “Redemptoris Mater” jest ks. Alojzy Oberstar, rodem ze Słowenii. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze