W lipcu zostanie ogłoszony nowy list nt. polsko-ukraińskiego pojednania
W niedzielę 28 maja arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk odwiedził Lublin. Spotkał się tam z miejscową wspólnotą greckokatolicką, a na terenie byłego obozu hitlerowskiego Majdanek modlił się za ofiary II wojny światowej i za Ukraińców, pozostających w niewoli rosyjskiej oraz otrzymał medal zasługi tego miasta.
Zapowiedział, że 7 lipca zostanie ogłoszony w Warszawie nowy list nt. pojednania między Ukraińcami a Polakami.
„Jedność Ukraińców jest niezbędnym warunkiem ich świadectwo. Widzimy, że gdyby na temat wojny w swoim kraju każdy Ukrainiec mówił coś innego, świat by nam nie uwierzył. Tak samo jedność w Duchu Świętym jest nam konieczna, aby strzec w czystości tej wiary, którą przekazali nasi praojcowie jeszcze w czasach chrztu św. księcia Włodzimierza. Jednoczmy się, aby przekazać ją przyszłym pokoleniom” – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w kazaniu podczas liturgii, którą sprawował w Niedzielę Świętych Ojców Pierwszego Soboru Powszechnego w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Słowa te nawiązywały do czytanego w czasie mszy fragmentu Ewangelii św. Jana, mówiącego o modlitwie Pana Jezusa o jedność wśród Jego uczniów, „aby byli jedno”. A dzięki zstąpieniu na nich Ducha Świętego zaczęli oni lepiej rozumieć sens tej modlitwy arcykapłańskiej ich Nauczyciela i głębiej uświadamiać sobie to wszystko, czego On ich uczył. „Duch Święty jest zasadą, podstawą i źródłem jedności Kościoła Chrystusowego” – podkreślił kaznodzieja. Zwrócił uwagę, że gdyby każdy apostoł głosił naukę Chrystusową po swojemu, świat nigdy by nie uwierzył w słowa Ewangelii, które oni przepowiadali.
Nawiązując do tytułu tej niedzieli, mówca zauważył, iż ów I Sobór Powszechny (wydarzenie miało miejsce 325 roku w Nicei, w dzisiejszej północnej Turcji) „był triumfem jedności Kościoła Chrystusowego, gdyż zgromadził on 318 biskupów z całego ówczesnego świata chrześcijańskiego: Aleksandrii, Egiptu, Bliskiego Wschodu, Antiochii, Rzymu, Galii, Hiszpanii itp. „Wszyscy jesteśmy spadkobiercami daru I Soboru Nicejskiego, bo w czasie każdej liturgii odmawiamy przekazany nam przez jego ojców Symbol Wiary” – przypomniał arcybiskup.
Zaznaczył, że do tego czasu we wczesnym chrześcijaństwie każdy Kościół lokalny i każda wspólnota miały własny symbol wiary, który był kluczem do zrozumienia Słowa Bożego. Gdy ktoś przyjmował chrzest, przekazywano mu klucz do zrozumienia prawdy i Objawienia Bożego. I oto na wspomnianym soborze każdy z jego ojców był świadkiem symbolu wiary swego lokalnego Kościoła, a zebrali się oni po to, aby usłyszeć od siebie nawzajem, w co wierzą. I w czasie tego soborowego wyznania wiary okazało się, że oni wierzą jednakowo, choć mówili różnymi językami, żyli w różnych kulturach i krajach. Stało się to możliwe za sprawą Ducha Świętego, który ich natchnął – podkreślił zwierzchnik UKGK.
W tym kontekście wskazał, iż Kościół to powołanie, zebranie, zjednoczenie ludzi, zwłaszcza tych, którzy wskutek okoliczności życiowych znaleźli się w rozproszeniu. „I oto prawą ręką z Lublina a lewą z Wrocławia chcę całą te wielką społeczność ukraińską w Polsce objąć, zgromadzić, zwołać i powiedzieć wam wszystkim: «Zjednoczmy się!». Niezależnie od tego, jak daleko od naszej rodzinnej ziemi rzuciłoby nas życie, tworzymy jedną wspólnotę Kościoła Chrystusowego” – oświadczył abp Szewczuk. Wezwał swych słuchaczy, aby tworzyli tę wspólnotę i narodu tu, na tym miejscu, ale zarazem aby nie zapominali i modlili się za swą ojczyznę.
W tymże dniu zarówno w parafii lubelskiej, jak i w wielu innych parafiach greckokatolickich na całym świecie, przed liturgią kilkoro miejscowych dzieci przystąpiło po raz pierwszy do spowiedzi, a podczas liturgii uroczyście przyjęły komunie świętą, a pamiątkowe świadectwa tego wydarzenia wręczył im osobiście zwierzchnik UKGK.
Po nabożeństwie razem z miejscowym proboszczem ks. Stefanem Batruchem odwiedził on teren dawnego obozu niemieckiego na Majdanku, gdzie przed pomnikiem bł. Emiliana (Omelana) Kowcza, zwanego „proboszczem Majdanka” pomodlił się za księży i wszystkich Ukraińców, przebywających obecnie w niewoli rosyjskiej.
Po liturgii abp S. Szewczuk otrzymał Medal „Zasłużony dla Miasta Lublin”, przyznany mu „za zasługi na rzecz budowania solidarności oraz kształtowania duchowej jedności między narodami polskim i ukraińskim, z podziękowaniem za opiekę duszpasterską nad mieszkańcami Lublina”. Dokument w tej sprawie podpisał prezydent miasta dr Krzysztof Żuk. Przedstawiciele władz Lublina: wiceprezydent Mariusz Banach i dyrektor ośrodka współpracy międzynarodowej Krzysztof Stanowski byli obecni na liturgii w kościele Narodzenia NMP.
Zwierzchnik grekokatolików ukraińskich podziękował za przyznanie mu odznaczenia, a także „w imieniu całej Ukrainy” za pomoc, jakiej Polska i jej naród udzielali i udzielają swym sąsiadom na wschodzie. Mówiąc o dzisiejszej sytuacji w swym kraju nazwał „cudem nad Dnieprem” to, że nadal żyje i porównał to z „cudem nad Wisłą”, gdy Polacy potrafili powstrzymać wtargnięcie Armii Czerwonej. „A teraz nad Dnieprem Ukraina powstrzymała tego barbarzyńcę trzeciego tysiąclecia i już zaczyna wypędzać go ze swej ziemi. Jest to cud, który należy wyjaśnić w kategoriach zrozumienia ludzkiego” – podkreślił abp Szewczuk.
Dodał, że „ta otwartość Polaków na ból Ukraińców, na walkę Ukrainy to nie zwykła ludzka filantropia, (…) ale ta życzliwość i miłość w Imię Boże do naszych ludzi, naszych kobiet i dzieci jest przejawem wiary tego wierzącego w Boga narodu Bożego”. Jednocześnie gość z Kijowa zapewnił, iż Ukraińcy w Polsce nie chcą tylko brać, ale chcą tez coś oddawać, chcą pracować, aby przyczyniać się do rozwoju tego kraju, chcą dzielić się swoją wiarą i nadzieją. „Tak jak Pan nie pozostawił Ukrainy, tak samo nie pozostawi Polski i razem będziemy budować nasze wspólne marzenie europejskie, naszą przyszłość europejską. Z całego serca, w imieniu tych wszystkich, których reprezentuję, mówię: Niech wam Bóg się odwdzięczy” – powiedział arcybiskup większy.
Na zakończenie zapowiedział, nawiązując do zbliżającej się kolejnej „smutnej rocznicy Tragedii Wołyńskiej”, że 7 lipca w Warszawie zostanie ogłoszony kolejny list nt. pojednania ukraińsko-polskiego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |