kobiety

fot. pexels

W Łodzi odbywa się pierwszy Ogólnopolski Kongres Liderek wspólnot Kobiet w Kościele

Blisko 100 kobiet zaangażowanych w diecezjalne i parafialne duszpasterstwa kobiet w całej Polsce uczestniczy w Łodzi w pierwszym Ogólnopolskim Kongresie Liderek i Duszpasterzy wspólnot Kobiet działających w Kościele Rzymskokatolickim w Polsce.

Hasłem Kongresu jest: Charyzmat i apostolstwo Kobiet w Kościele. – Widzimy, że rozwija się co raz więcej wspólnot dla kobiet w Kościele. W ramach tworzącego się duszpasterstwa kobiet chcieliśmy zjednoczyć te wszystkie wspólnoty, byśmy mieli jeden cel, jedno działanie, jedną wspólną drogę. Tą drogą jest oczywiście rozwój duchowy i rozwój religijny kobiet w Kościele – tłumaczy ks. dr Paweł Gabara, gospodarz łódzkiego spotkania.

Charyzmat kobiet

Rozalia Klima, odpowiedzialna z Duszpasterstwo Kobiet w archidiecezji krakowskiej, podkreśla: „spotkałyśmy się tutaj, aby się poznać, aby wspólnie zastanowić się nad tym, jaka jest misja i charyzmat kobiet w Kościele. Myślę, że jest to niezwykle ważne spotkanie – dla nas kobiet obecnych tutaj, bo daje ono fundament pod kolejne spotkania. Choć jesteśmy różne i działamy w różnych diecezjach, robimy bardzo różne rzeczy to jesteśmy w jedności i chcemy stać jako wspólnoty kobiece w jedności. Różnorodność w jedności – to też jest dla nas niezwykle ważne”.

W czasie całodniowego spotkania kobiety wysłuchają konferencji: Charyzmat kobiecości – dar i misja – s. Doroty Chwiła – salezjanki z KUL-u oraz Maria Magdalena i Piotr. Kobiety i apostołki apostołów – o. Pawła Drobota – redemptorysty.

W ogólnopolskim spotkaniu kobiet uczestniczy bp Wiesław Szlachetka – delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet.

– To spotkanie, które odbywa się w Łodzi, zostało nazwane pierwszym Forum dla liderek i kapłanów zajmujących się grupami duszpasterskimi dla kobiet, a jego głównym celem jest rozeznanie obecności kobiety w Kościele w kontekście charyzmatu i apostolstwa. Zastanawiamy się nad charyzmatem kobiecości i nad rolą tego charyzmatu w apostolstwie, w budowaniu rzeczywistości w oparciu o wartości ewangeliczne – tłumaczy hierarcha.

>>> „Piękno powołania każdej kobiety” Pielgrzymka Związku Kobiet katolickich na Jasną Górę

Czas dzielenia się

Kongres to nie tylko czas słuchania, ale to również czas dzielenia się swoim doświadczeniem duszpasterstwa. Uczestniczki wezmą udział w pracy w grupach, ale także w kuluarowych spotkaniach w czasie przerw i wspólnych posiłków.

– Jesteśmy reprezentantkami różnych diecezji, które chcą się podzielić z innymi tym, co robimy w naszych diecezjach i w naszych wspólnotach – dodaje Rozalia Klima.

Uwieńczeniem spotkania będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz wspólna Eucharystia.

– Chcemy pokazać, że Kościół to nie jest wspólnota, która stoi bokiem do kobiety, a wręcz przeciwnie ma jasny przekaz, jasną ofertę, a kobiety w Kościele mają swoje bardzo twórcze miejsce – podkreśla ks. Gabra, diecezjalny duszpasterz kobiet w Łodzi.

Jak zapowiadają organizatorzy, ten pierwszy kongres nie będzie ostatnim tego typu spotkaniem – chcemy, aby takie spotkania kobiet odbywały się cykliczne i pozwalały na wzajemne poznawanie się wspólnot Kobiet w Kościele.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze