fot. EPA/ABIR SULTAN

W miejscu, gdzie wszystko się wydarzyło… Wielki Piątek w Jerozolimie

Charakterystycznym obrzędem przypisanym do liturgii Wielkiego Piątku w Jerozolimie jest tzw. „procesja żałobna”, która odprawiana jest wewnątrz Bazyliki Zmartwychwstania w Wielki Piątek.

Jest to „pobożna praktyka”, do której bardzo przywiązani są jerozolimscy chrześcijanie, a także bracia z Kustodii. Liturgia „jest wypełniona Słowem Bożym, które, jest zarówno Słowem «słyszanym, jak i widzialnym»”. Ks. Vincenzo Peroni, wieloletni ceremoniarz papieski, obecnie posługujący w Jerozolimie, uważa, że oprócz głoszenia Ewangelii w różnych językach świata, niektóre ważne momenty Męki Pańskiej są przedstawione w sposób jeszcze bardziej sugestywny. Przywołał słowa papieża Franciszka, który podczas obchodów Niedzieli Palmowej w Bazylice św. Piotra, powiedział, że powinniśmy patrzeć na krzyż z zachwytem i wzruszeniem.

>>> Przewodnik po Triduum: Wielki Piątek 

fot. EPA/ABIR SULTAN

„Otóż dzieje się to dokładnie w Wielki Piątek w Bazylice Grobu Pańskiego. Szczególnie wzruszające jest zdjęcie ciała Jezusa z Krzyża, które odbywa się na wzór gestu pobożności Józefa z Arymatei” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Vincenzo Peroni. W intensywnej ciszy, pełnej kontemplacji i miłości, w Bazylice rozbrzmiewają uderzenia młotka, który służy do zdjęcia ciała z Krzyża. Następnie to Ciało jest przenoszone przez diakonów z nabożeństwem do Płyty Namaszczenia, u stóp Kalwarii. Tam kustosz przygotowuje ją olejkami i wonnościami według wskazań Ewangelii, a następnie przenosi do Grobu Pańskiego w celu pochówku. We wszystkich liturgiach odprawianych przed sanktuarium Bożego Grobu w czasie Triduum Paschalnego, także w dzień Wielkanocy, księga Ewangelii jest zawsze wynoszona z wnętrza sanktuarium na zewnątrz, aby mogła być głoszona wszystkim obecnym.

>>> Hubert Piechocki: Góra Oliwna. Tu modlił się Jezus 

fot. EPA/ABIR SULTAN

Wspólnota w Strefie Gazy

Przedłużające się obostrzenia pandemiczne, które jeszcze bardziej pogorszyły sytuację ekonomiczną sprawiają, że życie w Strefie Gazy jest bardzo trudne. – Ludziom jest coraz ciężej patrzeć z nadzieją w przyszłość – mówi o. Gabriel Romanelli, proboszcz jedynej katolickiej parafii w tym regionie. Maleńka wspólnota parafii Świętej Rodziny w Gazie liczy ok. 130 wiernych na 2 mln muzułmańskich mieszkańców. Ponieważ obowiązuje twardy lockdown i o godz. 21 całe życie zamiera obchody Triduum Paschalnego zostały dostosowane do obostrzeń. – Udało nam się przeprowadzić rekolekcje wielkopostne i zorganizować spowiedź. Ludzie garną się do kościoła szukając umocnienia w tym trudnym czasie – mówi o. Romanelli. Zauważa, że mimo panującej biedy wierni chętnie dzielą się z potrzebującymi, wspierają szczególnie najuboższe rodziny dbając o to, by i one mogły doświadczyć świąt. Głównym wielkopiątkowym wydarzeniem jest Droga Krzyżowa. Rozpoczyna się ona przy parafialnym kościele, a kończy na cmentarzu, gdzie ciało Jezusa składane jest do tradycyjnego grobu. – Włączając się w Jego mękę jesteśmy pewni, że po latach Kalwarii i dla nas nadejdą lepsze czasy – mówi o. Romanelli nawiązując do trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej w Strefie Gazy i coraz bardziej rozpowszechniającego się ubóstwa. Zachęca też wiernych na całym świecie do włączenie się do tradycyjnej wielkopiątkowej zbiórki na rzecz Ziemi Świętej.

Galeria (9 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze