Redakcja

W „Misyjnych Drogach” o rodzinach wyjeżdżających na misje

W wakacyjnym wydaniu „Misyjnych Dróg” podjęto temat rodzin z dziećmi wyjeżdżających na misje. Pakują się. Pozostawiają dalszą rodzinę, przyjaciół. Wypowiadają pracę, umowy o mieszkania, aby głosić Chrystusa. Wbrew pozorom jest ich wiele.

„Pamiętam zdjęcia, które zrobiły na mnie duże wrażenie. Były ze spotkania z papieżem Franciszkiem, gdy ten w czerwcu 2022 r. posyłał 430 rodzin uczestniczących w formacji parafialnej, w ramach Drogi Neokatechumenalnej, do 50 krajów świata. Cała aula Pawła VI wypełniła się” – napisał w edytorialu redaktor naczelny Marcin Wrzos OMI. „Nie określają się jako bohaterowie wiary. Pracują, uczą się, robią zakupy, zmagają się z buntem dwulatka i nastolatka, chorują, cierpią… Ciekawa jest ich metoda misyjna. Jadą zazwyczaj w kilka rodzin z prezbiterem (księdzem), seminarzystą, osobami samotnymi, «przeszczepiając» małą cząstkę Kościoła na terytoriach czy wśród ludów nieznających Chrystusa. Są też w tych miejscach świata, w których kiedyś był Kościół, a dziś w niektórych dzielnicach miast jest mniej niż 3% katolików (chociażby Malmö, Bordeaux, Melbourne). Robią to wszystko dla Chrystusa” – dodał. Autorzy tekstów na łamach „Misyjnych Dróg” (m.in. Natalia Budzyńska, Hanna i Konrad Nyczowie, Joanna i Filip Kupczykowie, Jakub i Agnieszka Biegajowie) ukazują swoją rzeczywistość w krajach, w których rodzinnie głoszą Ewangelię. Ekspertami wydania są: prof. UKSW Dominika Żukowska-Gardzińska, bp Radosław Zmitrowicz, Elżbieta Żurek, dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska oraz dr Józef Wcisło OMI. W dwumiesięczniku można przeczytać opracowanie misjologiczne na temat misyjności w nauczaniu papieża Franciszka (dr Ryszard Szmydki OMI) oraz o braterstwie międzyludzkim chrześcijańsko-muzułmańskim (dr Mirosław Tykfer).

W 226. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy: z Ewą i Piotrem Kardasami z Australii oraz Marią i Yaazielem Alvaredo z Kazachstanu – o rodzinnej codzienności misyjnej. W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „Wyjazd na misje to nie jest sposób na życie ani krucjata czy karna zsyłka. Widzimy wyraźnie, że po prostu takie rozwiązanie w swojej pedagogice wychowawczej miał dla nas Pan Bóg. Jesteśmy tu: Alicja, Piotr wraz z naszymi dziećmi: Antonim (l. 16), Krystyną (15), Wandą (14), Tadeuszem (12), Ewą (9,5), Sarą (6,5), Heleną (3,5) i Izaakiem (1,5)” – to fragment zapisków Alicji i Piotra Skurczyńskich z Francji. Natomiast drugi reportaż, z Ukrainy, jest o rodzinnej ewangelizacji w tym kraju – którą opisali Aleksandra i Krzysztof Maciejewscy.

W kolejnym wydaniu czasopisma nie brakuje działu „Przyjaciele Misji”, a także informacji dotyczących prowadzonego przez redakcję projektu „Misja Szkoła”. Jak zwykle jest też szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami z Kuby. Opublikowano także felietony prof. Elżbiety Adamiak i ks. prof. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelnicy zachęcani są też do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl. „Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, prof. Eugeniusz Sakowicza, o. Andrzeja Madeja OMI, Elżbietę Adamiak, ks. Artura Stopkę oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych.

>>> Wykup prenumeratę <<<

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze