W niedzielę, 26 grudnia, będzie możliwość odnowienia przysięgi małżeńskiej
Sprawy duszpasterstwa rodzin były jednym z ważnych tematów 390. Zebrania plenarnego KEP na Jasnej Górze. Bp Wiesław Śmigiel poinformował o Dniu Modlitw w Intencji Małżeństw i Rodzin, który przypadnie 26 grudnia oraz o przyszłorocznym Międzynarodowym Spotkaniu Rodzin, które będzie obchodzone nie tylko w Rzymie, ale w każdej diecezji na świecie.
Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny poinformował, że w tym roku Niedziela Świętej Rodziny w drugi dzień Bożego Narodzenia. Podkreślił, że odczytuje to jako szansę, gdyż w czasie Bożego Narodzenia pojawiają się w kościele także tzw. katolicy okazjonalni, czyli osoby, które z różnych powodów nie praktykują regularnie. Zapewnił biskupów, aby na ile to możliwe, wykorzystali ten czas na rzecz rodziny. Podjęto decyzję, że Niedziela Świętej Rodziny będzie w tym roku obchodzona jako ogólnopolski Dzień Modlitw w Intencji Małżeństw i Rodzin. Na każdej mszy św. poruszana będzie tematyka życia rodzinnego, będzie to też okazja do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Przygotowane zostaną specjalne materiały do wykorzystania.
>>> Papież Franciszek: konieczna jest codzienna praktyka spotkania i dialogu
Biskupi mówili również o 10. Światowym Spotkaniu Rodzin z papieżem Franciszkiem, które w przyszłym roku odbędzie się od 22 do 26 czerwca w Rzymie. Jego temat to: „Miłość rodzinna jako powołanie i droga do świętości”. Tym razem – m. in. ze względu na pandemię – spotkanie to odbędzie się w nowej formule. W Rzymie uczestniczyć będą wyłącznie delegacje z poszczególnych krajów, a równolegle spotkania rodzin będą odbywać się się w każdej diecezji na świecie. Bp Śmigiel przyznał, że chodzi tu o różne inicjatywy, które ożywią duszpasterstwo rodzin. Prosił księży biskupów, aby do tego się dobrze przygotowywali wraz z diecezjalnym duszpasterstwem rodzin oraz licznymi organizacjami rodzinnymi. Będą to konkretne wydarzenia i inicjatywy służące rodzinie. Przyznał, że nie ma jakiejś jednej obowiązującej formuły organizacji tych wydarzeń. Każda diecezja ma dużą swobodę, by wspólnie z rodzinami wypracować formułę zgodną z potrzebami istniejącymi na miejscu.
Bp Śmigiel zaproponował, aby szczególnie docenione zostały rodziny adopcyjne i rodziny zastępcze. Zachęcił aby w ramach duszpasterstwa rodzin wyszukiwać takie rodziny i promować tę piękną miłość, kiedy rodzina decyduje się na adopcję. Prosił biskupów aby promowali u siebie rodziny adopcyjne i rodziny zastępcze. Wskazał też na konkretną pomoc, jaką prowadzi Fundacja Niezastąpieni, przygotowująca rodziny do takiej roli.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |