Panorama Berlina, fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

W Niemczech rozpoczyna działalność Stowarzyszenie Im. Ks. Abp. Józefa Gawliny

Działalność w Niemczech rozpoczyna Stowarzyszenie Im. Ks. Abp. Józefa Gawliny. Po zatwierdzeniu Statutu i uzyskaniu akceptacji ze strony Konferencji Episkopatu Niemiec oraz aprobaty niemieckich urzędów rejestrowych i podatkowych, odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie ma na celu wspieranie i realizację spotkań edukacyjnych, integracyjnych, modlitewnych w języku polskim i niemieckim, szkoleń tematycznych, wyjazdów studyjnych i pielgrzymek, realizacja, organizację i udział w imprezach promocyjnych i informacyjnych, wspieranie ewangelizacji katolików polskich i niemieckich, kształcenie w zakresie znajomości języka niemieckiego księży podejmujących pracę w Niemczech oraz integrację katolików z Europy Wschodniej, którzy przeprowadzili się do Niemiec.

>>> Niemcy: coraz mniej osób deklaruje, że wierzy w Boga i chodzi do kościoła

Planowane działania

Do osiągnięcia tych celów będzie prowadzić przede wszystkim podejmowanie międzynarodowych projektów naukowych i dydaktycznych oraz wyjazdów studyjnych, przekazywanie polskiej historii i kultury, zwłaszcza języka, wymiana informacji między polskim a niemieckim społeczeństwem w sferze kulturalnej i społecznej poprzez wystawy, wykłady, projekcje filmowe, wydarzenia literackie i inne wydarzenia kulturalne, a także promowanie spotkań obywateli Republiki Federalnej Niemiec i Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z udziałem młodzieży i dzieci.

Warto zauważyć, że powstanie Stowarzyszenia formalizuje i rozszerza ten wymiar działalności Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, który wyraża się we współorganizowaniu międzynarodowych, interdyscyplinarnych i ekumenicznych projektów naukowych, w formie seminariów naukowo-badawczych, wraz z programem kulturalnym. W roku akademickim 2022/23 trwa siódma już edycja pt. „Zagrożenia demokracji – nacjonalizm, populizm, ekstremizm – i chrześcijańska odpowiedź na nie”. Tym razem sesje seminaryjne odbywają się w Krakowie, Paryżu i pod Frankfurtem n. Menem. Biorą w nich udział uczeni, doktoranci i studenci z Uniwersytetu Karola w Pradze (Czechy), Uniwersytetu Sulkhan-Saba Orbeliani w Gruzji, Uniwersytetu Erfurckiego w Niemczech, Uniwersytet w Segedynie na Węgrzech, a także studenci z Indii oraz środowisko Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Za rozwój nowego Stowarzyszenia i realizację celów statutowych odpowiada powołana Rada, w której prezydium tworzą: przewodniczący – ks. dr Michał Wilkosz, wiceprzewodniczący – ks. Tomasz Frączek oraz sekretarz – Pani Alicja Krauze. Członkami Rady Fundacji zostali: Agnieszka Piotrowski, mec. Edmund Ropel, ks. prowincjał Bogdan Renusz, ks. Krzysztof Romanowski, ks. Jan Gwiżdż.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze