W Odessie zakończono demontaż pomnika carycy Katarzyny II
W Odessie, na południu Ukrainy, zakończono rozbiórkę pomnika „Założycieli Odessy”, zwanego potocznie pomnikiem carycy Katarzyny II. Usunięto także pomnik rosyjskiego dowódcy wojskowego Aleksandra Suworowa – poinformowała w czwartek rosyjska sekcja BBC.
Po ataku Rosji na Ukrainę ukraińskie miasta zaczęły pozbywać się nie tylko sowieckich nazw i pomników, jak to miało miejsce już wcześniej, ale także nazw i pomników związanych z Rosją.
Pomnik Katarzyny II i jej współpracowników – hiszpańskiego oficera w służbie rosyjskiej Jose de Ribasa, flamandzkiego inżyniera budującego fortyfikacje w carskiej Rosji Francois Sainte de Wollanta, rosyjskiego feldmarszałka Grigorija Potiomkina i faworyta Katarzyny Płatona Zubowa – znajdował się na placu Katarzyny II w Odessie – przypomina BBC. Obecnie na cokole, na którym stała figura Katarzyny II powiewa ukraińska flaga.
Usunięto także pomnik Aleksandra Suworowa, rosyjskiego dowódcy wojskowego z XVIII wieku. Za usunięciem pomników opowiedziała się rada miejska Odessy; wcześniej miasto przeprowadziło głosowanie w tej sprawie. Oba monumenty zostały przekazane do muzeum – poinformowano w komunikacie.
Caryca Katarzyna II, urodzona w Szczecinie Niemka, nakazała w 1794 roku założenie portu nad Morzem Czarnym, nazwanego później Odessą. Tradycyjnie uważa się ją za założycielkę miasta. Wielu ukraińskich historyków nie zgadza się z tą oceną, wskazując, że w pobliżu miejsca, gdzie powstał port, przez długi czas znajdowała się tatarska warownia Chadżybej.
Galeria (3 zdjęcia) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |