W Ogrodach Watykańskich na modlitwie z Maryją o pokój na świecie
W miesiącu maju, poświęconym Matce Bożej, w każdą środę i sobotę Muzea Watykańskie oferują wycieczkę poświęconą odkrywaniu duchowości maryjnej i piękna papieskich ogrodów. Kierowniczka Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich siostra Emanuela Edwards w rozmowie z portalem Vatican News zaznacza: „kontemplując naturę i sztukę, pamiętamy o przesłaniu Dziewicy, która przypomina nam, że jedynym sposobem na powstrzymanie wojny jest przebaczenie”.
Bardzo aktualny plan podróży, jeśli weźmiemy pod uwagę różne wojenne scenariusze na świecie – przypomniane również w ubiegłą niedzielę przez Franciszka podczas modlitwy Regina Caeli w czasie jego wizyty duszpasterskiej w Wenecji – w których szczęk broni nie ustaje. Papieże zawsze przypominali o znaczeniu i mocy modlitwy o pokój. Inicjatywa „Maj z Maryją”, promowana przez Muzea Watykańskie w każdą środę i sobotę, oferująca odwiedzającym możliwość zanurzenia się w pięknie Ogrodów Watykańskich poprzez spacer po różnych znajdujących się w nich wizerunkach maryjnych, doskonale wpisuje się w ten kontekst.
„W miesiącu maryjnym”, wyjaśnia s. Edwards, „w środy pielgrzymi są zapraszani do przyłączenia się do nas po audiencji papieskiej na wyjątkowe otwarcie Ogrodów ku czci Matki Bożej. Ponadto w sobotnie poranki, dzień tygodnia tradycyjnie poświęcony Maryi, odwiedzający mogą skorzystać z tej pielgrzymkowej wycieczki”.
„Maj z Maryją”, kontynuuje zakonnica, „to wizyta, która obejmuje 10 przystanków przy najważniejszych figurach i wizerunkach Matki Bożej. Przywołuje to na myśl jedną z dziesiątek różańca, więc w tym czasie, gdy na świecie jest wiele napięć, przy każdym wizerunku maryjnym będziemy modlić się o pokój na świecie. Warto pamiętać, że w ogrodach znajduje się 27 różnych wizerunków Matki Bożej, więc słusznie możemy powiedzieć, że są to Jej ogrody. Maryja jest „Królową Pokoju”, słusznie modlimy się w ten sposób o pokój na świecie”.
Obrazy maryjne proponowane w ramach trasy „Maj z Maryją” są związane z pobożnością narodów, które w czasach wojny zwracały się do Maryi Panny, aby wołać o pokój. Mówiąc o Matce Boskiej Fatimskiej i wojnie w Ukrainie, s. Emanuela wspomina: „Papież Franciszek podążył za wezwaniem z Fatimy, poświęcając sprawę pokoju Królowej Pokoju. Podczas naszej wizyty odmówiliśmy tę samą modlitwę przed figurą Matki Bożej Fatimskiej, w łączności z intencjami Ojca Świętego”.
>>> Co Maryja ma do zaoferowania współczesnej kobiecie?
Spacerując po Ogrodach Watykańskich, napotykamy kolejny przykład maryjnego wstawiennictwa na rzecz pokoju: Madonnę Miłosierdzia namalowaną przez Renatę Minuto przy wejściu do Chatki Leona XIII. „Matka Boża – wspomina kierowniczka Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich – objawiła się chłopu Antonio Botta w 1536 roku. W tym czasie Savona angażowała wszystkie swoje siły w wojnę przeciwko Republice Genui. Maryja pojawiła się, aby zaprosić obie strony do pokoju, wzywając je do poddania się miłosierdziu, a nie sprawiedliwości, a tym samym zakończenia konfliktu. Ukazując się jako Matka Boża Miłosierdzia, nasza Matka uczy nas, jak osiągnąć trwały pokój. To jest to, o czym chce, abyśmy dziś pamiętali w naszym rozdartym wojną świecie. Jedynym sposobem na powstrzymanie wojny jest przebaczenie!”
Przyroda, fontanny, starożytne artefakty, posągi Matki Bożej i świętych – wszystko to składa się na to, co można określić jako „duchowość Ogrodów Watykańskich”, azyl modlitwy i kontemplacji doceniany i doświadczany przez Następcę Piotra. „W tym pięknym miejscu papieże tacy jak Jan Paweł II i Benedykt XVI zwykli odbywać codzienny spacer jako chwilę odpoczynku i modlitwy. Papież Franciszek, podobnie jak jego poprzednicy, również ozdobił Ogrody figurą Dziewicy z Luján, wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu, aby przypomnieć nam, że nic nie jest stracone, nic nie jest odrzucone, ale wszystko ma znaczenie we wspaniałym dziele Boga. Możemy powiedzieć, że w pewnym sensie ogród odzwierciedla również nauczanie papieży, a to również pozostawia nam ważne przesłanie”.
Wycieczki dostępne na stronie Muzeów Watykańskich są otwarte dla wszystkich, w tym rodzin z dziećmi lub osób z niepełnosprawnością sensoryczną, motoryczną i intelektualną, które mogą dokonać specjalnej rezerwacji na stronie [email protected].
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |