Obrazek poglądowy, fot. PAP/Karina Sało

W Połajewie odbyły się Międzynarodowe Spotkania Kolędników-Dudziarzy

Kapele z Portugalii, Irlandii, Bułgarii, Słowacji, Polski i Białorusi wzięły udział w XXIII Międzynarodowych Spotkaniach Kolędników-Dudziarzy „Do szopy, hej pasterze!” w Połajewie w Wielkopolsce. Kulminacją spotkań była Msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła, gdzie znajduje się renesansowy tryptyk ,,Pokłon pasterzy” z postaciami dudziarzy.

Mszy św. przewodniczył bp Jan Glapiak. W homilii zauważył on, że Kościół niesie ludziom nadzieję zbawienia także poprzez kulturę. „Kościół, żyjący w ciągu wieków w różnych warunkach, posłużył się dorobkiem różnych kultur, ażeby Chrystusowe orędzie zbawcze rozpowszechniać swym przepowiadaniem wśród wszystkich narodów” – mówił bp Glapiak.

Poznański biskup pomocniczy podkreślił, że Kościół jest z jednej strony wierny tradycji, z drugiej zaś – świadomy swej uniwersalnej misji, dlatego potrafi nawiązać łączność z różnymi formami kultury. Przypomniał słowa Jana Pawła II, że „wiara, która nie staje się kulturą, nie jest wiarą w pełni przyjętą, głęboko przemyślaną i konsekwentnie realizowaną w życiu”.

„Dziękuję Wam, artyści, którzy przybyliście do Połajewa, aby podzielić się tą kulturą, która stała się waszym udziałem, a którą pragniecie ubogacić innych. Niech w tym wszystkim będzie Boża chwała, a nasz pożytek doczesny i wieczny” – mówił bp Glapiak.

Znajdujący się w Połajewie renesansowy tryptyk ,,Pokłon pasterzy” przedstawia najstarszą w Polsce scenę Bożego Narodzenia z pasterzami i dudziarzami. Pochodzi z warsztatu poznańskiego malarza Mateusza Kossiora z 1572 roku. Organizatorem wydarzenia były Gmina i Parafia Połajewo oraz Starostwo Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze